AMD’nin APU su Kaveri yi tanıttı

AMD’nin yeni nesil Kaveri, İşte rakiplerine meydan okuyan canavar!

AMD‘nin yeni nesil APU  Kaveri, Las Vegas’ta devam eden CES 2014’te ortaya çıktı. AMD‘nin üçüncü nesil APU (bir başka deyişle Hızlandırılmış İşleme Birimi), heterojen sistem mimarisine (HSA) sahip ilk APU.

AMD’nin Mantle API ve TrueAudio teknolojisini de destekleyen Kaveri, Intel Haswell yonga setleri dahil, rakiplerine kıyasla “çok daha üstün” bir performans vadediyor. APU en üst seviye konfigürasyonu olan A10-7850K, 4 x86 çoklu-thread çekirdekleri ve 8 grafik çekirdeğiyle geliyor. Kaveri, GPU alanında yüzde 50, işlemcide ise yüzde 20 hız artışı sözü veriyor. Bunun yanında “heterojen kuyruklama”, işlemci, GPU’nun ayrı ayrı, etkili bir biçimde çalışmasını sağlıyor. Gerçekten de 12 çekirdeğin bir arada ahenkle çalıştığını düşündüğümüzde AMD‘nin rakiplerinin işi zor olabilir.

AMD‘nin iddiasına göre yeni Kaveri modelleri (A10-6800K ve A10-7850K) sırasıyla Intel’in Core i5 4670K’sından yüzde 15 ve yüzde 24 daha yüksek performans sunuyor. Firmaya göre fark, hesaplama işlemlerinde yüzde 7 ile yüzde 63 arasında performans artışı olarak yansıyor. Oyunlarda fark daha büyük, AMD’ye göre yeni nesil APU‘lar, Intel’inkilerden yüzde 37 ile yüzde 87 arasında daha hızlı.

optimize APU’lar, AMD’nin yaptığı açıklamada 45 watt ile 95 watt arasında enerji tüketiyor, dolayısıyla anakarta eziyet etmiyor. Kaveri A serisi APU‘lar, 14 Ocak’tan itibaren satışa sunulacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir