Intel küçük tam donanımlı bilgisayar üretti

Intel, daha önce giyilebilir cihazlarda kullanılmak üzere hazırladığı işlemcisini çevreleyen, Edison  bilgisayarını tanıttı.

 

CES 2014 Fuarı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Intel CEO’su Brian Krzanich, Edison’un fotoğraf makinelerine taktığımız SD kart boyutunda,  şeklinde, ‘Pentium sınıfı komple PC’ olduğunu söyledi. Cihaz, çift çekirdekli Quark SOC işlemci taşıyor, Linux işletim sistemi ile çalışıyor ve dahilî Wi-Fi, Bluetooth bağlantısı. Intel’in Edison için tasarladığı özel bir uygulama mağazası da var, Wolfram’ın özel sürümü  bu minik cihazda kullanılabilecek.

 

Intel, Edison’un potansiyelini sergilemek için “Nursery 2.0″ adlı bir konsept tanıttı. Konseptte, bir bebek üzerinde ısı gibi değerleri ölçen çeşitli algılayıcılar bulunan bir kıyafet giydi. Edison  tüm alınan bilgileri, bir kahve fincanına yansıttı. Bebek rahatken, fincandaki yanıp sönen ışıklar, gülen, yeşil  yüz gösterirken, bir şeyler yolunda gitmediğinde yüz kırmızıya döndü. Faydalı uygulamalardan birisi de, Edison, bebek uyandığında bir şişe ısıtıcı çalıştırarak mamayı hazırlaması oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir