Uluslararası laptop şarj standardı geliyor mu

E-atıkları azaltmak ve tüketicileri korumak için, İsviçre merkezli standartlar grubu uluslararası dizüstü bilgisayarı şarjını kabul ettirmek için bastırıyor.

Ama Apple, Dell ve HP gibi laptop satıcıları bu işe girecekmi bilinmiyor.

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) Pazartesi günü önümüzdeki yılın başlarında uluslararası şarj cihazı için bir teknik şartname yayımlamak için planlarını açıkladı. Bu göre, konnektör ve fiş gibi yönleri yanı sıra, güvenlik, birlikte çalışabilirlik, performans ve çevresel konuları ele alacağı bir basın açıklaması yapacak .

IEC uluslararası dizüstü bilgisayar şarj organizasyonu   yılda 1  buçuk milyon ton  şarj cihazı ile ilgili e-atık toplam miktarının, aşağı çekeceğini düşünüyor.

Dizüstü bilgisayarlar geniş bir yelpazesini kapsayan tek bir güç kaynağı e-atık ve dünyamızın üzerindeki etkisini düşürerek bir sonraki adımdır,” bir açıklamada IEC genel sekreter ve CEO’su Frans Vreeswijk yaptı.

İki yıl önce, IEC yaygın olarak kullanılan  cep telefonu şarj için standart çalışması yapıldı , ancak mikro-USB konnektörleri prevalansı bu başarı hikayesinin bir parçası oldu.

Bu şekil ve boyutlarda geniş bir çeşitli gelir laptop şarj için popüler bir standart, (büyük şirketler kendi markalarını tanımlamak istiyor) oluşturma adımı çok  zor olacak. Ayrıca, bazı şirketlerin marka tanımlayan bir parçası olarak şarj da kendi markasını görmek istiyor; onları bu özel tasarımları değiştirmek ve geri dönüşümü kazanç olacak – IEC standardına uymak için. ( Apple ı öncü görüyoruz.)

Yapsalar  harika olurdu. eğer bu olursa üretici ve tüketici için daha ekonomik olurdu,

Umarım, dizüstü bilgisayar üreticileri burada bir çözüm üzerinde çalışmak için bir araya gelebilirler – ve IEC yaklaşan teknoloji  rasyonel bir başlangıç ​​noktası haline gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir