Bilgisayar nedir hakkında bilgi

 Bilgisayar nedir

Bir bilgisayar aritmetik veya mantıksal işlemlerden oluşan bir sonlu kümesini yürütmek için programlanabilir genel amaçlı bir cihazdır. Bir dizi işlemleri kolayca değiştirilebilir olduğundan, bilgisayar problem, birden fazla çeşit çözebilir.
Geleneksel olarak, bir bilgisayara en az bir işleme ve bellek elemanının bir çeşit oluşur. Işleme elemanı aritmetik ve mantık işlemleri yürütür ve kaydedilen bilgilere dayalı işlemlerin sırasını değiştiren bir düzenleme ve kontrol ünitesi. Çevresel cihazlar harici bir kaynaktan alınacak bilgileri, izin ve operasyonlar sonucu kaydedilir ve alınan.
Ilk elektronik sayısal bilgisayar 1940 ile Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri 1945 yılları arasında geliştirilmiştir. Başlangıçta onlar birkaç yüz Modern kişisel bilgisayarlar kadar güç (PC) olarak tüketen, büyük bir oda büyüklüğünde idi.  Bu dönemde mekanik analog bilgisayarlar askeri uygulamalar için kullanılmıştır.
Entegre devreler dayalı modern bilgisayarların ilk makinelere, daha yetenekli kez milyarlarca milyonlarca, ve uzayın bir bölümünü işgal eder.  Basit bilgisayarlar mobil cihazlar sığacak kadar küçük ve taşınabilir bilgisayarlara küçük pil ile çalıştırılabilir . Onların çeşitli şekillerde Kişisel bilgisayarlar bilgi çağının simgeleri vardır ve çoğu insan “bilgisayar” olarak düşündüğümüz vardır. Ancak, savaş uçağı, mp3 çalarlar ve endüstriyel robotlar için oyuncaklar birçok cihazlarda bulunan gömülü bilgisayarlar en çoktur.
Bilgisayar Tarihi

 

Jakarlı tezgah, İngiltere’nin Manchester Bilim ve Endüstri Müzesi’nde sergilenen, ilk programlanabilir cihazlar biriydi.
Ana madde: bilgisayar donanım Tarihi
Kelime “bilgisayar” ilk kullanımı hesaplamaları veya hesaplamalar yürütülen ve sözcük 20. yüzyılın ortalarına kadar aynı anlamı ile devam eden bir kişiye atıfta bulunarak, 1613 yılında kaydedildi. 19. yüzyılın sonundan itibaren kelimenin daha tanıdık anlamı, hesaplamalar gerçekleştiren bir makine almaya başladı.
Sınırlı-fonksiyonlu ilk bilgisayarlar
Modern bilgisayar tarihinin iki ayrı teknolojileri, otomatik hesaplama ve programlanabilirlik ile başlar, ancak tek bir cihazın kısmen bu terimin tutarsız uygulama, erken bilgisayar olarak tanımlanabilir. Birkaç cihazlar çok başarılı oldular ve 2500 etrafında tasarlanmış Sümer abaküs gibi elektronik hesap makinesi gelişiyle kadar yüzyıllardır ayakta işlem bazı mekanik araçlar gibi olsa kayda değer MÖ soyundan bir hız kazandı hangi 1946 yılında Japonya’da makine hesaplama modern bir masa karşı rekabet  olmak üzere beş Apollo uzay üzerine yapılmıştır 1620s icat slayt kuralları, ay  ve muhtemelen usturlap ve Antikitera mekanizması, 80 M.Ö. Yunanlılar tarafından inşa antik astronomik bilgisayar.  İskenderiye Yunan matematikçi Hero (c. 10-70 AD) 10 dakika süren bir oyun gerçekleştirilen mekanik bir tiyatro inşa ve halatlar ve davul karmaşık bir sistem ile ameliyat edildi eylemler ve ne zaman. Bu programlanabilirlik özüdür mekanizma parçaları gerçekleştirilen karar bir araç olarak kabul edilebilir.
10. yüzyılın sonunda civarında, Fransız keşiş Gerbert d’Aurillac İspanya’dan Evet veya Hayır istendi sorularını yanıtladı Moors tarafından icat bir makine çizimleri getirdi. 13. yüzyılda Yine , rahipler Albertus Magnus ve Roger Bacon başka gelişme (Albertus Magnus onun makine tarafından dehşete Thomas Aquinas, tahrip olduğunda hayatının kırk yıl boşa yakınmıştır) almadan konuşmak androidler inşa etti. 1642 yılında, Rönesans mekanik hesap makinesinin icadı gördüm, . Mekanik bir hesap makinesi iki ayrı şekilde bilgisayarların gelişimi kökünde insan zekası dayanmadan dört aritmetik işlemler gerçekleştirebilecek bir cihaz oldu . Başlangıçta, bu bilgisayar ilk Charles Babbage tarafından teorize edildiğini daha güçlü ve daha esnek hesap  geliştirmeye çalışırken idi  ve daha sonra gelişmiştir.  İkincisi, düşük maliyetli bir elektronik hesap makinesi geliştirilmesi, mekanik bir hesap makinesi halefi, Intel tarafından gelişmesiyle sonuçlandı  ilk ticari mikroişlemci entegre devre.
İlk genel amaçlı bilgisayar
1801 yılında, Joseph Marie Jacquard otomatik örgü karmaşık desenler onun tezgah izin şablon olarak delikli kağıt kartları bir dizi getirerek tekstil tezgah için bir iyileştirme yapılmış. Dokuma desenleri tanımlamak için delikli kartlar kullanımı programlanabilirlik sınırlı biçimi olsa, erken olarak görülebilir, çünkü oluşabilecek Jakarlı tezgah bilgisayarların gelişiminde önemli bir adım oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir