Dizüstü Bilgisayara Format Atmak – Dizüstü Bilgisayarı Formatlamak notebook format atma

Dizüstü bilgisayarlarda problemler çoğalmaya başladıqında hemen herkes masaüstünde olduğu gibi dizüstü bilgisayarı da formayıp kurtulayım diye düşünür. Eğer sizinde bir laptopunuz var ise ve zaman içersinde bu laptopun formatlanması gerektiğini düşünüyorsanız aman ha format atmaya kalkmadan önce iyice düşünün. Çünkü eğer gerçekten bu işi iyi bilmiyorsanız ve masaüstü bilgisayarları gibi olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü dizüstü bilgisayara yada laptopa format atmak daha karmaşıktır.
Peki ne yapacaksınız hemen anlatmaya başlayayım. Dizüstü yada laptopunuza format atmak yerine hemen hemen bütün dizüstü bilgisayarlar da bulunan RECOVERY özelliğini kullanın. Peki Nedir bu dizüstü bilgisayarlardaki yada laptoplardaki RECOVERY özelliği? Bu şu demektir dizüstü bilgisayarınızın yada loptopunuzun satın alındıqı ilk haline geri döndürülmesi demektir. Yani RECOVERY işleminden sonra laptopunuz yada dizüstü bilqisayarınız yeni alınmış gibi olur.
Eyer dizüstü bilgisayarınızın bu özelliğini bilmiyorsanız yada biliyor fakat nasıl yapılacaqını bilmiyorsanız işte anlatmaya başlıyorum.

1.
Dizüstü bilgisayarımızın güç düğmesine bastığımızda karşımıza gelecek bu ekranda F2 tuşuna basarak bios ayarlarına geçiş yapıyoruz.Çünkübilgisayarınızd a recovery özelliği kapalı ise ilk işlem bu özelliği bios ayarlarından yapmak olacaktır.Küçük bir not acerlerde bu tuş F2 dir fakat değişik dizüstü bilgisayarlarda farklı olabilir. Buna dikkat edin.

2.
F2 ye bastığımızda karşımıza bios ekranı gelecektir. Burada resimde de gördüğünüz gibi D2D Recovery özelliği enable olmalıdır. Resmin hemen sağ tarafında recovery işleminin başlaması için yapmanız gerekenleri anlatmış. Buradaki bu işlemi bitirdikten sonra (yani recovery özelliğini açtıktan sonra) F10 tuşuna basarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

3.
Bilgisayarımız açılırken ALT tuşuna basılı tutup F10 tuşuna basıyoruz. Tekrar söylüyorum bu acer marka dizüstü bilgisayarlar için geçerlidi. bazı dizüstü bilgisayarlarda farklı olabilir. Karşımıza gelen ekranda password işlemleri var normalde bu şifre 6 tane sıfırdır(000000). Fakat siz burada bilgisayarınızın güvenliği için isterseniz bu şifreyi değiştirebilirsiniz. neyse şifreyi girdikten sonra Next tuşuna dokunuverin bi zahmet.

4.
Şifremizi girip ileri dedikten sonra karşımıza gelecek bu ekranda System Recovery yazısını işaretleyip next diyoruz.

5.
Recovery nin bu aşamasında sisteminizin fabrika ayarlarına dönmesini istiyorsanız ilk kısmı işaretleyin yada recovery dvd niz varsa onu kullanarak ikinci kısmı işaretleyip ileri diyoruz.

6.
İşlemimizin son kısmında yapacağımız bu işlemi onaylamamızı istenecek buna da yes deyip sistemin kendisini başa almasını seyrediyoruz.
İnşallah işinize yarar. Hadi iyi Recoveryler

 

XP kurduktan sonra recovery kullanıp (Alt+F10) tekrar vistayı yüklemek istersek, bilqisayarda bazı işlemler yapmamız qerekiyor, yoksa (Alt+F10) aynı anda bastığımızda recoverey yi başlatmıyor.

“c: yi formatlamis olanlara ve Alt + F10 u kaybetmis arkadaslara hitaben.

Ilk hamle olarak bios a giriyoruz ve d2d recovery enable yi disable yapiyoruz kapatiyoruz.

Partition magic, gpedit gibi parttition proqramlariyla gizli partition olan pqservice isimli partitionu qörünür yapiyoruz ki buda partition numarasini 07 yaparak oluyor. içinden mbrwrwin.exe ve rtmbr.bin isimli dosyalari bulup bunlari c: nin icine kopyaliyoruz.

Ve bu islem bittikten sonra yapacaklarimiz cok basit.

Başlattan + calistir+ ve cmd yazdiktan sonra entere bas sebebi win98 deki gibi dos komut sayfasinin gelmesi.

ilk basta (C olmadigi icin (C olana kadar (cd..) yaparak entere basiniz. (C olduqunda yazacaginiz sey sudur.

mbrwrwin install rtmbr.bin yani C:>mbrwrwin install rtmbr.bin evet bu komuttan sonra entere basiyorsunuz.

Evet islem tamam bilgisayarini yaniden baslatiyorsunuz biosa girip disable yaptigimiz d2d recoveri yi enable yapiyoruz ve Alt + F10 recoveri komutumuz yani kurtarma konsolumuz geri geldi güle güle kullanin arkadaslar.

sağlam laptoplara formatsız günler dilerim :)

en çok aranan kelimeler:

acer format atma, sony vialo format atma, asus formatlama, toshiba format atmak, lenova format atmak, aidata format atmak, hp format, format nasıl atılır, ibm format atma, recovery nasıl yapılır, recovery yapmak, conpac format atmak nasıl yapılır

“Dizüstü Bilgisayara Format Atmak – Dizüstü Bilgisayarı Formatlamak notebook format atma” için 1 yorum

  1. Acer iconia w510 tanlet pc de format ayar kısmından atılıyor ama medya dosyası eksik diyor windows 8i yeniden yükle diyor dvd yeri de olmadığından format atmakta zorlanıyorum sizin bi öneriniz var mı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir