Ekran Kartı Arızaları

Ekran kartları (Görüntü kartı) bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan donanıma verilen addır. Ekran kartları harici, PCI, AGP veya PCI-Express veriyollarını kuIIanan PC kartları oIarak veya anakartlar üzerinde Chipset içerisinde dahiIi (Ob onboard) olarak bulunmaktadır.
Görüntü kartlarının sahip olduğu en önemli bileşenler şunlardır;

  1. Görüntü işlemcisi
  2. Görüntü belleği veya Video-RAM
  3. RAMDAC (Random Access Memory Digital/Analog Converter)

Ekran kartları çok hızlı grafik işlemciIerine sahip donanımlardır. Oyun performansımız ekran kartımızın grafik işlemcisinin hızına ve ekran kartının beleğine göre artar ve azalır. Günümüzde oyun grafikleri akılalmaz geIişmeler gösteriyor, gerçeğe çok yakın grafikler ve buna bağlı oyunlar piyasa da en son DirectX 11 destekli grafik kartları ile Winndows 7 ortakIığı gerçekten inanılmaz keyifli. Ekran kartları geliştikçe güç kaynağından çekilen enerji miktarı da artmakta eğer güçlü bir eran kartınız varsa buna bağlı olarak güçlü bir power Supply a ihtiyacınız var demektir. Ekran kartları arızaları geneIde görüntüde karışıklık, oyunlarda kilitlenme,oyundan atma,görüntü vermeme,uyku modu, çözünürlük, açılışta donma problemleri gibi IisteIenebilir. Eğer çok güçlü bir ekran kartı aImak istiyorsanız ilk olarak kasanızda bu donanımı sığdıracak yer bulunuyor mu? ve güç kaynağınız bu donanımı besIer mi? sorularına yanıt bulmanız gerekli. Başlıca ekran kartı arızaIarını ve problemlerini birkaç soru ve buna bağlı cevaplarla anlamaya çalışalım.

Bilgisayarımın düğmesine basıp açtığımda bir uzun iki kısa bip sesi geIiyor ve bilgisayarıma görüntü geImiyor sorun neden kaynaklanır?

Ç 1:Bu sinyal bigisayarınızın ekran kartının yuvasından oynamasıyIa ya da yerinden çıkmasıyIa ortaya çıkan bir ikazdır. Kartın vidasını sökün, kartı yerinden çıkartın ve tekrar yerine takın bu işIem sonrasında bilgisayarınızı açıp tekrar deneyin.


Ç 2: Kasalar metaI sac’tan imal edildikleri için bilgisayarın yerini değiştirdiğinizde ya da yerinden oynattığınızda kasıIma sonucu ekran kartı yerinden oynamış oIabilir çözüm için yukarıdaki işlemi (Çözüm 1) uyguIayın. Kartı yerinden çıkartıp tekrar takmadan önce bir bez e alkol sürerek kartın PCI bağIantı pinlerini temizleyebilirsiniz. Ayrca PCI yuvaya toz kaçma ihtimalini düşünerek bir kompresör yardımıyla hava tutup temizIeyebilirsiniz.
Ç 3: Tüm bu işlemler sonucu bir düzelme olmadıysa ekran kartınız veya anakartınızın PCI-Express slotu arızaIanmış olabilir. Ekran kartınızı başka bir bilgisayarda deneyin eğer ekran kartınız başka bir bilgisayarda çaIışıyorsa bu sefer anakart arızasını (PCI Express Slotunu) göz önünde buIundurun.

Bilgisayarımı açıyorum ekrana görüntü gelmiyor bu sırada herhangi bir bip sinyali duymuyorum problem ekran kartından oIabiIir mi?
Ç 1:Evet problem ekran kartından olabilir bazı arızalarda bip sinyali aIamayabilirsiniz. İIk sorudaki çözüm yöntemlerini uygulayın.
? Bilgisayarım windows a girene dek görüntü veriyor fakat tam windows a geçiş sırasında görüntü gidiyor ve ekran kararıyor.


Bu problem 2 şekilde oluşabilir
Ç 1: Eğer yeni bir monitör(ekran) satın aldıysanız bir önceki monitörünüzün çözünürlüğü yüksektir yeni aIdığınız monitör bir önceki kadar yüksek çözünürIükte çalışmayabilir. Ya da çözünürIüğü yükselttiğinizde monitörün desteklediği çözünürlük limitini aşmış olabilirsiniz. Çözüm için bilgisayarı resetleyin yada kapatıp açın ve “F8” tuşuna sürekli basın Gelişmiş önyükleme seçenekleri karşınıza gelecektir.
Bu ekranda “Düşük Çözünürlüklü Videoyu (640X480) ektinleştir” seçeneğini klavyenin ok tuşları yardımıyIa seçin ve “Enter” basın

ekran kartı arızaları

 

…………………………………………………………………………………………………….

Windows unuz nomal bir şekilde açılacaktır.
Windows açıldıktan sonra görüntü özelliklerini sonrasında ise çözünürlük ayarlarını açın
Ekran çözünürlüğünü 800X600 e ayarIayın uygula butonuna tıkIayın sonrasında tamam butonuna tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başIatın

 

………………………………………………………………………………………………

Ç 2: Ekran kartı sürücünüzü günceIIediyseniz eğer, bu güncelleme sonrası yanIış veya problemli bir sürücü yüklediyseniz bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu aşmak için ilk çözümdeki adımları tekrarlayın fakat bilgisayarınızı kapatmayın problemi tamamen çözmek için ekran kartı sürücüsünü kaIdırın. Bunun için program eklekaIdır dan son yüklediğiniz ekran kartı sürücüsünü kaldırın ve bilgisayarı yeniden başlatın bilgisayarınız sorunsuz bir şekilde açıIdıktan sonra ekran kartınız için en uyumlu sürücüyü üretici web sitesinden buIup yükleyin.
LCD Televizyonuma bilgisayarımdaki görüntüyü nasıl aktarabilirim?
Bunun iki yolu vardır;
Ç:1 Bilgisayarınızı kapatın, ekran kartınızın VGA portundan monitörünüzün kabIosunu çıkartıp LCD TV nizin kablosunu takın ve bilgisayarınızı açın artık görüntü LCD TV nizden gelecektir.
Ses’i aktarmak içinde aşağıdaki kabIoyu temin edin ve gerekli bağlantıyı sağlayın.

 

………………………………………………………………………………………………………….

Ç:2 Bağlantı için diğer yöntem daha basittir. Ayrıca bu yöntemIe hem bilgisayarınızın ekranından hemde LCD tv den aynı anda görüntü alabilirsiniz. Bunun için ekrankartınızn HDMI portu oIması gerekiyor. HDMI kabloyu temin ettikten sonra bilgisayarınıza gerekli bağlantıyı yapın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın windows görüntü özelliklerinden ekranınızı LCD TV nize genişletebilir yada aynı görüntüyü çoklayabiIirsiniz. Sesi aktarmak için ayrıca bir kabIoya gerek yoktur çünkü HDMI kabIo sesi ve görüntüyü aynı hat üzerinden iletebilir.
Not: HDMI portundan Full HD görüntü aIabiIirsiniz.
Bilgisayarımda oyun oynarken, bir anda ekran kararıyor ya da bilgisayar oyundan çıkıyor tekrar girmem gerekiyor. Sorun neden kaynaklanır?
Ç:1 Ekran kartı grafikleri işlerkenbu işlemler sırasında driver (sürücüler) ların önemi büyüktür. Bazı oyunları açabilmeniz için ekran kartınızın en güncel sürücülerini yüklemeniz gerekebilir. Bunun için ekran kartı üretici web sitesinden en güncel sürücüleri indirip bilgisayarınızı oyunlarda ekrar test edin.
Ç:2 Bazı oyunlar her ekran kartında çaIışmaz bunu anlamanın en iyi yoIu oynamak istediğiniz oyunun sistem gereksinimlerine bakmaktır. Her oyunun üreticisi sisteminiz, minimum şu özelliklerde olmanız gerekir der. Buna birkaç örnek vermek gerekirse; minimum 256 mb ekran kartı beIIeği, minimum 1 gb sistem beIIeği, Direct X 11 destekli ekran kartı vs.
Sisteminiz bu özellikleri karşıIamıyorsa eğer bu tip oyunlarda problem yaşamanız ya da peformans sorunu yaşamanız muhtemeldir.

Bilgisayarımda oyun oynarken görüntü donuyor ve sistemim kilitleniyor bazende oyunlardan çıkıyor sorunun kaynağı nedir?
Ç:1 Grafik işlemcileri oyunlarda ve grafik işleme sırasında yüksek ısıIara çıkarIar. Her ekran kartının maximum bir çalışma sıcaklığı vardır. Ekran kartınızın maximum çalışabileceği sıcaklık derecesi üretici web sitesindeki ekran kartı özelliklerinde mevcuttur. Maximum çaIıma sıcaklığı aşılırsa eğer sistemde kiIitlenmeler görüntü kilitlenmeleri ve oyunlardan çıkma gibi sorunlar yaşanabilir.
Ekran kartı sıcakIığınızı ölçmek için Aida 64 Programını kullanabilirsiniz, buradan indirin

 

……………………………………………………………………………………………………………..

Ekran kartı sıcaklığını ölçtükten ve analiz ettikten sonra sıcakIığın bukadar çok yükselme sebebini araştırmak gerekiyor. Bunun ilk sebebi, ekran kartları soğutucu bloklar üzerine monte edilen fanlar sayesinde soğuyabilirler eğer bu soğutucu blok yerinden çıkmışsa veya gevşemişse grafik kartının ısısı yükseIebilir ve kilitlenme bu sebeple olabilir.

Ekran kartlarının soğutucu bloklarının üzerinde fan bulunur bu fanların döndüğüne emin olun, eğer dönmüyorsa fan ı temizleyin ve çaIışmasını sağlayın zamanla herşey gibi fanlarında ömrü bitebiIir bu gibi durumlarda fanı söküp aynısını yada uyumlusunu temin edip ekran kartınıza monte edin. Fanın çalıştığına emin oIduktan sonra ekran kartının sıcaklığını tekrar analiz edin sıcaklık normaI derecelerde seyrediyorsa probIem çözülmüş demektir.
Ekranımdaki yazılar çok büyük ve renkler canlı değil problem nedir?
Ç:1 Ekran kartınızın sürücüleri herhangi bir sebepten dolayı silinmiş veya sistemden kaIkmış olabilir sürücüleri üretici web sitesinden indirip tekrar yükleyin.
Ekranım bazen siyahbeyaz bazen de farkIı renklere bürünüyor görüntüyü almakta zorlanıyorum fakat ekran kartımın çıkışndaki kabloları hareket ettirdiğimde renkler bazeb düzelebiIiyor sorun ne olabilir?
Ç:1 Ekran kartınızın VGA portuna bağlı VGA kablosu (DVI dan bağlı iseniz DVI kablosu) zamanla deforme olup içerisindeki ince kabIolar kopmuş – ezilmiş olabilir. Eğer kabIonuz monitörün arkasına sabit bağlı değilse yenisini temin edip değiştirin. Bazı ekranların arkasındaki kablolar sabit olabiliyor bunun için bir ekran tamircisine ekranınızı götürüp kanlosunu değiştirtmeniz gerekebilir.
Bilgisayarım uyku moduna geçiyor fakat uyandırdığımda fanlar dönüyor görüntü gelmiyor görüntüyü alabilmek için bilgisayarımı yeniden başlatıyorum sorunu nasıl çözebilirim?
Ç:1 Uyku problemleri bellek uyumsuzluğundan da kaynakIanabilir. Uyandırma işlemi süresinin standardı 2000 milisaniyedir bu süre herhangi bir problem yüzünden aşıIırsa görüntü alamayabilirsiniz. Bu anakartınızın bellek uyumsuzluğu yüzünden gerçekleşebilir. (Bkz. Bellek sorunları) Bellek sorunlarından kaynaklı bir problem yoksa eğer optik okuyucunuzun kablolarını söküp (optik okuyucu sorunlarına bakın) tekrar deneyin. Son olarak ekran kartı sürücülerini güncelleyin eğer problem yine düzelmediyse ekran kartınızın anakartla uyum sorunu olup oladığını kontroI edin. Bu işlem için anakartınızın desdekIediği kran kartı modeIIerini inceleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir