fidye isteyen virüs

Bilgisayarı ele geçirip fidye isteyen virüs

Özellikle online alışverişlerin hızla arttığı bugünlerde yeni bir virüs dalgası ortaya çıktı. Crypto Locker ismini taşıyan fidyeci virüs önce bilgisayarlara kendini bulaştırıyor. Ardındanbilgisayarlardaki kritik önemdeki dosyaları tespit edip bunları şifreliyor. Şifrelenen dosyayı açamayan kullanıcı ise hacker’ın eline düşüyor.

 

Virüs şifreyi çözme karşılığında kullanıcılardan 100 ila 300 dolar arası bir ücret talep ediyor. Ancak işi abartan virüs,internet üzerinden para akışında iz kalmaması için kullanıcılardan yeni sanal parabirimi Bitcoin de isteyebiliyor. Böylece virüs arkasından iz bırakmadan fidyesini almış oluyor; zira Bitcoin para transflerlerinin internet üzerinden takibi çok daha zor.

 

Ödeme için Money Pak gibi para ödeme araçlarını kullanabilen virüs ilk olarak İngiltere’de ortaya çıktı; ardından ABD genelinde milyonlarca bilgisayara saldırdı. Türkiye’de ise henüz bu virüsle ilgili herhangi bir mağdur ortaya çıkmış değil; ancak kısa sürede Crypto Locker‘ın ülkemize de ulaşması söz konusu.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir