işlemci arızaları ve çözümleri

işlemci arızaları ve çözümleri   

Bilgisayar üzerinde en az soruna sebep olan donanımdır. İşlemcilerin anakart ile uyumu baştan belirlenirse bununla beraber gelen problemler ve sorunlar oldukça az görülür. Anakart ile işlemci uyumunu anlamanın en iyi yolu anakart üreticisinin web sitesindeki işlemci destek listesidir bu listede bulunan işlemcile bu anakarta %100 uyumlu demektir. İşemci değiştirileceği zamanlarda anakart işlemci destek listesinin önemi büyüktür. Bazı anakartlar bazı işlemcileri bios güncellemesi ile destekler bios güncellemesi uyumlu bir işlemci ile yapılır sonrasında yeni işlemci monte edilir. İşlemciler yarı iletken bileşenler oldukları için en büyük düşmanları yüksek ısılardır. İyi soğutulamayan işlemciler sistemde kararsızlıklara ve yavaşlığa sebep olabilir.

Bunun için soğutucu fan seçimi çok önemlidir. Ayrıca çok ısınan bir işlemci bilgisayarın kapanmasına sebep olur. İşlemcilerin maximum kaç derecede çalıştıkları işlemcilerin web sitelerinde bildirilir. İşlemcinizi bu listeden bulup çalışma sıcaklığına bakın.

http://ark.intel.com/

http://amdcompare.com/

İşlemcilerin sıcaklığını ölçmek ve bilgi almak için de aşağıdaki programları kullanabilirsiniz.

http://lavalys.com/

Ayrıca işlemci hakkında genel bilgi almak CPUZ çok yararlı bir programdır.

http://cpuid.com/softwares/cpu-z.html

Önceki makalelerimizde test programlarını ve ısı ölçmek için gerekli programları sizlerle paylaşmıştık. Arama yapıp ulaşabilirsiniz.

İşlemcinin en kararsız olduğu anlar hız aşırtma yapılan zamanlardır. Uzman kullanıcılar işlemciye fazladan voltaj vererek işlemcinin hızını arttırabiliyorlar. Bu çok ince detaylar içeren bir işlemdir çok iyi derecede bilgiye sahip olmadan denenmemelidir.

Hız aşırtma için çok iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç vardır. Hız aşırtma sonucunda veya normalde işlemcinin kararlılığını ölçmek için aşağıdaki program en çok tercih edilenler arasındadır.

http://ocbase.com/perestroika_en/

İşlemciler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, işlemcilerle ilgili başınıza gelebilecek muhtemel arızaları ve bu arızaların çözümlerini soru-cevap şeklinde değerlendirelim.

islemci-sorunlari-ve-cozumleri

Soru? — Cevap ?

Bilgisayarım durup dururken ya da çok fazla işlem yaptığımda yavaşlıyor.

Cevap: Ç 1:İşlemci fanı tozlanmış bunun içinde az dönüyor olabilir. İlemci fanınızı temizleyin

— Bilgisayarım işlem yaparken kapanıyor

Cevap: Ç 1:İşlemci fanı durmuş olabilir. İşlemci fanını kontrol edin temizliğini yapıp döndüğünden emin olun eğer arızalanmış ise değiştirin.

— Bilgisayarım durup dururken kapandı görüntü gelmiyor

Cevap: Ç 1:İlemci ısısını kontrol edin fanları kontrol edin döndüğüne emin olun bilgisayarın kapanma sebeplerinin en başında işlemcinin çalışma sıcaklığının üzerine çıkması gelir.

Cevap: Ç 2:Çok düşük de olsa işlemcinin arızalnma ihtimali olabilir. (Diğer bilgisayar kapanma sebeplerine bakın)

— AMD işlemcim var işlemci üzerindeki ayaklardan birkaçı takarken kırıldı ama bilgisayarım çalışıyor ne yapmalıyım?

Cevap: Ç 1:İşlemcilerde boş pinler olduğu iddia edilir. Bu konu hakkında kesin bilgiye sahip değiliz fakat normal uygulamalarda çalışabilir ancak render veya oyun işlemleri sırasında problem çıkartma ihtimali de vardır. Bu tip problemlerle karşılaştığınızda bu eksik pinle alakalı bir sorun olacağını aklınızdan çıkarmayın.

— Bilgisayarımın işlemci fanı arızalandı herhangi bir fan alsam olur mu?

Cevap: Ç 1: Fanlarda farklılık olabilir çünkü bazı işlemciler yüksek güç tüketimli ve performanslı oldukları için daha çok ısınır ve soğutmak için daha büyük fana ihtiyaç duyarlar. Fan alırken en güçlüsünü almak hiçbir probleme sebebiyet vermez (Boyutunun kasaya uygunluğu önemlidir) fakat daha düşüğünü almak yüksek işlemciler için ısınma problemi yaratır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir