Markalara Göre Laptop netbook Arıza Oranları

Markalara Göre Laptop Arıza Oranları

Amerika’nın en büyük bağımsız teknik servis firmalarından SquareTrade 3 yıllık verilerini açıkladı. Bu açıklama ile verilen rakamlara göre en güvenilir, en az arıza yapan dizüstü bilgisayar markası Asus iken, en çok arıza yapan marka Hp olarak belirtildi.

Bu rapor Amerika’da son 3 yılda  SquareTrade Laptop Garantisi  ile satılan 30.000 den fazla Laptop arıza durumlarına dayanılarak hazırlanmıştır.

– Rapora göre en az oranda arıza çıkaran marka Asus, en çok oranda arıza çıkaran marka ise Hp.
– Laptop kullanıcılarının % 31 ‘i 3 yıl içinde arıza şikayeti ile servise başvurdu. Tüketicilerin %20.4′ü üretici kaynaklı arızalardan servise gelirken, %10,6 kaza sonucu oluşan arızalardan servisin yolunu tutmuş.
– Netbook’lar Laptoplara göre %20 daha fazla donanımsal sorun çıkarıyor.

Laptop & Netbook’ların üçte biri ilk üç yıl içinde teknik servisin yolunu tutuyor.

Aşağıda grafik ile de görebileceğiniz gibi satılan netbook/ Laptopların üçte biri 3 yıl içinde servisin yolunu tutuyor. Grafikte yeşil çizgi kullanıcı kaynaklı arızaları, kırmızı çizgi üretici kaynaklı arızaları, mavi çizgi ise toplamı gösteriyor.


Rapora göre Laptop & netbook’ların %5 i ilk yıl içinde, %8′i ikinci yıl içinde arızalanıyor.

Netbook’lar Premium Laptoplara göre ilk yıl içinde %20 daha fazla arızalanıyor.

Firma satış fiyatı 1000 Dolardan fazla olan Laptopları premium Laptop olarak adlandırıyor. 1000usd den ucuz Laptopları ise entry level (giriş seviyesi) olarak isimlendirmişler  Bu tanımlamalara göre aşağıdaki gibi bir tablo oluşturulmuş. Sizinde görebileceğiniz gibi netbook’lar premium Laptoplara göre ilk sene içinde %20 daha fazla arızalanıyor.


En güvenilir Laptop markası ASUS

Son 3 yılın rakamlarına göre en güvenilir Laptop markası Asus. Aklınızdan acaba hangisi daha çok sattı, çok satan tabiki daha çok servise gelir diye düşünüyor olabilirsiniz. Şunu hatırlatmak isterizki bu rapor adete göre değil orana göre hazırlanmıştır. Örneğin Her satılan 1000 asus Laptoptan 156 tanesi ilk üç yıl içinde servise dönüyor. Oysa aynı zaman içinde her satılan 1000 hp Laptoptan 256 adeti servisin yolunu tutuyor. Bu tablonun görselini biraz büyük tutuyorum. Üzerine tıklayarak daha büyük şekilde görebilirsiniz. Mavi şeritler 2 yıl içindeki arıza oranını, kırmızı şeritler ise 3 yıl içindeki arıza oranını gösteriyor.


Acer Exper
Aidata HP
Apple IBM
Arçelik LG
Asus Monster
Beko MSI
BenQ NEC
Casper Packard Bell
Cbox Samsung
Crea Sony VAIO
Datron Toshiba
Dell Vestel
Escort

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir