Neden ısrarla Windows XP ?

Anlaşılan nisan ayında ömrünü tamamlayacak olan Windows XP`i kullanıcıların bırakmaya niyeti yok.

Peki Windows XP neydi;
Windows XP, Microsoft‘un kişisel bilgisayarlar ve sunucu sistemleri için ürettiği işletim sistemi ailesi Windows’un NT çekirdeği üzerinde yükselen altıncı ana sürümüdür. 25 Ekim 2001 tarihinde piyasaya sürülmüştür. XP adı experience (Türkçe: deneyim) kelimesinden gelir.

Bu nedenledir ki,Spiceworks‘ün yayınladığı son rapor, özellikle bilişim sektöründe faaliyet gösteren profesyonel kullanıcıların Windows XP’yi bırakmaya hiç niyetlerinin olmadığını ortaya koydu.
IT araştırmacıları, 12 yıldan bu yana hayatımızda olan Windows XP’yi halen IT profesyonellerinin yüzde 76’sı ısrarla kullanmaya devam ediyor. Peki XP ömrünü tamamladığında da kullanıcılar XP kullanmaya devam edebileceklermi?

Windosws kullanıcı

Araştırmanın en çarpıcı özelliğide işte bu noktada ortaya çıkıyor.Nisan yından sonra sadece IT kullanıcılarının yüzde 36’sı XP kullanmayı bırakacak. Geri kalan büyük kesim XP’yi kullanmaya devam edecek.Bu da IT kullanıcılarının güvenlik açığıyla dolu olan XP’yi ısrarla kullanmaya devam edeceği manasına gelmekte.

Peki Neden XP de ısrar ediliyor?
Aslında bu sorunun yanıtını çok uzaklarda aramaya gerek yok;lakin XP‘yi terkedip yeni işletim sistemine geçmek hem zaman kaybına hem de artan maliyetler nedeniyle pek de tercih edilmiyor.
Ancak,şu anda yazılıp çizilen XP desteği biterse felaket senaryoları gerçek çıkarsa, işte o zaman XP’nin gerçekten sonu gelebilir. Tabi bu arada gelecek olan zararların telafisi de Düşündüğümüzden daha çok zor olacaktır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir