3D yazıcı ile karaciğer üretmeye ne dersiniz

   2013 yılı, üç boyutlu yazıcıların silah gibi insan hayatına olumsuz yönde etki edebilecek kullanım örnekleri ağırlıklı geçmiş olsa da, 2014 yılı için beklentiler, bu teknolojinin gerçekte arzulanan faydalarını ortaya koyabilmesi yönünde olacak.

 

Bu beklentiyi destekler nitelikte bir haber, Amerikalı biyoteknoloji firması Organovo‘dan geldi. Firma, 2014 yılı içinde özel bir üç boyutlu yazıcı kullanarak insan karaciğeri üretebileceğini duyurdu.

 

Bioyazıcı teknolojisi ne sahip olduklarını ve bu teknoloji ile canlı hücrelerden fiziksel bir varlık formu oluşturabileceklerini belirten firma, en büyük engelin yapıyı canlı tutacak olan vasküler sistemin sağlanması olduğunu belirtiyor. Firmanın bu sorunun üzerinden şimdilik bir dereceye kadar gelebildiği belirtiliyor.

 
Üretilecek olan karaciğer in insanlara nakledilmesi şu an için mümkün değil ancak bu yapay organın bilimsel araştırmalarda kullanılması ve özellikle ilaç üreticileri için önemli bir test aracı olması bekleniyor.

 

Biyoyazıcı alanındaki gelişmelerin sağlık sektöründeki firmalar için oldukça önemli sonuçlara yol açması ve beraberinde insan yaşamını iyileştirici birçok olumlu etkiyi de getirmesi bekleniyor…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir