ABD’den İnsansız Uzay Aracı Projesi

Amerika Birleşik Devletleri, teknoloji olarak dünyanın lider ülkesi konumunda.

Özellikle savaş teknolojileri konusunda dünyanın hiçbir ülkesinin erişemeyeceği bir düzeyde olan ABD bunu son dönemde ürettiği katır robot ile de açık bir şekilde kanıtlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Projeleri Ajansı(DARPA), şüphesiz ki bu harika teknolojinin baş mimarlarından birisi.

DARPA, yepyeni bir projenin ise ilk bölümünü başlattı.

Boeing (Blue Origin ortaklığında), Masten Space Systems (XCOR ortaklığında) ve Northrop Grumman (Virgin Galactic ortaklığında) firmaları, XS-1 adının verildiği insansız uzay aracının tasarım süreci olan ilk bölüm için üç isim belirlendi.

Bu süreç tamamlandıktan sonra önümüzdeki yıl projenin ikinci aşaması başlayacak.

Uzaya roket aracılığı ile yapılan yolculukların maliyetinin yüksek olması nedeni ile üretilmeye başlanan insansız uzay araçlarının son üyesi XS-1 olacağa benziyor.

Araç, uydu gibi yükleri istenilen yörüngelere oturtmak için kullanılabiliyor.

Tasarım sürecinin ilk bölümünü Boeing (Blue Origin ortaklığında), Masten Space Systems (XCOR ortaklığında) ve Northrop Grumman (Virgin Galactic ortaklığında) firmalarının yürütmesini isteyen DARPA, ikinci aşamaya geçmeden önce bu üç firmadan gelen birbirinden ayrı tasarımları değerlendirecek.

Proje halen kağıt üzerinde olsa da birkaç detayı paylaşıldı.

Bu bilgilere göre, XS-1 uçuş sırasında en az bir kere 10 Mach üstü hıza ulaşabilecek.

5 milyon dolardan daha az bir maliyet ile üretilecek olan insansız uzay aracı, 2,267 kg yük taşıyabilecek ve 10 gün içinde 10 farklı uçuş gerçekleştirebilecek.

DARPA tarafından hazırlanan tanıtım videosu;

“ABD’den İnsansız Uzay Aracı Projesi” için 4 yorum

  1. Geri bildirim: Hindistan’ın uydusu Mars’a vardı - Haber, Güncel Haberler, Gündem, Haberler | Haber, Güncel Haberler, Gündem, Haberler
  2. Geri bildirim: Kuyruklu yıldızda piramit bulundu! | Haber, Güncel Haberler, Gündem, Haberler
  3. Geri bildirim: Çin’den Ay’a uzay aracı! - Haber, Güncel Haberler, Gündem, Haberler | Haber, Güncel Haberler, Gündem, Haberler
  4. Geri bildirim: Uzaya giden roket düştü! - Haber, Güncel Haberler, Gündem, Haberler | Haber, Güncel Haberler, Gündem, Haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir