Amerika tüm bilgisayar şifrelerini kuantumla kıracak

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA, tüm şifrelemeleri kırabilecek süper bilgisayar üzerinde çalıştığı iddia edildi.

Adı son aylarda dinleme ve gözetleme skandallarıyla gündemden düşmeyen Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA ile ilgili çarpıcı iddia ortaya atıldı. ABD’nin etkin gazetelerinden Washington Post, NSA  özel korumalı bilgisayarlardaki şifreleri bile kırabilecek süper bilgisayar üzerinde çalıştığını bildirdi. Kuantum bilgisayarıyla hükümetler, banka ve araştırma projeleri gibi hassas hedeflerin özel korumalı bilgisayar sistemlerinin kırılabileceği belirtiliyor.

NSA için reform önerileri

ABD Başkanı Obama, NSA’nın dinleme skandalının patlak vermesiyle görevlendirdiği komisyon, konuyla ilgili  raporunu açıkladı. Komisyon, dinleme faaliyetlerinde reforma ihtiyaç olduğunu belirtti. (19.12.2013)

Eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın ifşa ettiği belgelere dayandırılan haberde, kuantum bilgisayarı ile ilgili projenin, yaklaşık 80 milyon dolarlık araştırma programının parçası olduğu belirtiliyor. Projenin ne aşamada olduğu ile ilgili ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Klasik fizik yerine kuantum

 Kuantum bilgisayarlarının mevcut süper bilgisayarlara göre birkaç kat daha yüksek verim ve hıza sahip olduğu belirtiliyor. Dijital veriler için kullanılan alışıldık şifreleme metotları, makul bir süre içinde kırılamadıkları zaman yüksek güvenlikli olarak sınıflandırılıyor. Kuantum bilgisayarı diğer süper bilgisayarlara göre çok daha hızlı ve güçlü olduğundan ‘güvenlikli’ şifreleri kırmasının çok daha kolay olacağı belirtiliyor.

Almanya ve İsviçre dahil olmak üzere dünya çapında bilim adamları yıllardır bu teknoloji üzerinde araştırma yapıyor. Kuantum bilgisayarları normal bilgisayarlardan farklı olarak klasik fizik kurallarına göre değil, kuantum mekaniğine göre çalışıyor. Ancak şimdiye kadar bu teknoloji geniş anlamda teoriye dayanıyordu.

Washington Post’a göre bilim çevrelerinde NSA geldiği noktada uzun süredir spekülasyonlar dolaşıyordu. NSA’nın çalışmalarının kapsamı tam olarak bilinmese de bilim çevrelerinde AB ya da İsviçre tarafından desteklenen projelerle başa baş gittiği düşünülüyordu. Gazeteye konuşan ünlü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Scott Aaronson, “Kimsenin haberi olmadan NSA dünyanın bu kadar önüne geçmesi pek muhtemel görünmüyor” diye konuştu.

deutsche Welle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir