Bilim- Kurgu Filmleri Duygusal Robotlar ile Gerçeğe Dönüşüyor

Filmlerde merakla izlenilen, keşke gerçek olsa denilen robotlar artık sinema ekranlarından gerçek hayata, yanıbaşınıza gelebilecek. Sizinle gülüp, sizinle üzülebilecek.

2015 yılının şubat ayında,  Japonya’ da piyasaya sürülecek olan, duyguları algılayabilen ” Pepper”  isimli robot; 1900 dolar ile alıcılarıyla buluşabilecekken, Japonya dışı ülkeler için henüz net bir fiyat belirlemesi yapılmadı.

Softbank şirketleri tarafından geliştirilen Pepper 120 cm uzunluğunda ve söylenenlerin yüzde seksenini anlayarak duygusal tepkiler gösterebiliyor. Sevinebiliyor, sinirlenebiliyor.

İnsan duygularını okuyarak jest ve mimik yapabiliyor. Bunu, insanların beynindeki elektrik sinyallerini algılayarak, duyguları kodlayarak yapıyor ve yanılma payı yok.

Hatta daha garip bir nokta; Beyin sinyallerini okuyabildiği için duygularınızı gizlemeyi başaramıyorsunuz veya rol yapamıyorsunuz.

Tıpkı gerçek bir insan gibi espriler, şakalar yapabilecek ve dans edebilecek. Duygulu ses tonları ile konuşabilecek.

Bu insansı robot iyi bir yalan makinesi işlevi de görecek. Pil dayanıklılığı 12 saat olarak tasarlanmış.

Tokyodaki tanıtımında, Şirket sahibi Masayoshi Son ile el sıkıştı, hem de bir insan samimiyetinde!

Göğsünde bulunan tablet ise ona komut vermeye yarıyor. Aynı zamanda ev işlerinde verimli bir şekilde kullanılabilecek.

Önümüzdeki zamanlarda Pepper’ in sağlık alanında hemşirelik, hasta bakıcılık gibi alanlarda kullanılarak büyük ilerlemeler kaydedileceği belirtildi.

Kısa bir sürede Japonya’daki mağazaların robotlar ile personel alımı yapacağı da bilinenler arasında. Devamlı gelişme kaydeden Japonya 2020 yılında robot endüstrisindeki pazar boyutunu şaşırtıcı miktarlarda yükselteceğini belirtti.

pepper02 softbank-robot-pepper 76738 pepper softbank-pepper-robot-shop-store-staff-humanoid-4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir