Bill Gates den Çiş’e yatırım

İnsanlığın faydaları üzerine pek çok projeye imza atan dünyanın zengin adamlarından Bill Gates, idrardan enerji üreten telefonları şarj eden projeye yatırım yapma kararı aldı.

Telefonu şarj etmek için elektrik hattına bağlama tarihe karışacak gibi görünüyor. Artık ihtiyacınız olan tek şey, telefonunuz için yeni üretilmiş mikro enerji hücreleri.

Birleşik Krallık’ta yer alan “University of the West of England” içerisinden bir grup araştırmacı, organik maddeleri elektrik enerjisine çeviren mikro enerji hücresi geliştirdi. bahsi geçen organik madde idrar.

İdrarı elektriğe çevirmek özel bir grup bakteri tarafından yapılıyor. Enerji hücrelerinin içerisinde yer alan bakteriler idrar içerisindeki kimyasalları kendi metabolizma işlemlerinde kullanarak elektron üretiyorlar. Bu elektronlar da, hücre içerisinde depolanarak enerji olarak kullanılıyor.

İşin ilginç yanı ise, genelde bu tarz gelişmelerde alıştığımızın aksine, üretilen enerjinin akıllı telefonları da şarj edebilecek seviyede olması. Bir “seanslık” idrar ile üretilen enerji, normal bir telefon görüşmesine yetebiliyor. yeterince iyi bir başlangıç sayılır.

GATES’TEN PROJEYE DESTEK

Dünyanın en zengin adamlarından olan Bill Gates bir süredir bu projeyi yakından takip ediyordu. Bill and Melinda Gates vakfınca ödüllendirilen ve geliştirilen teknolojide gelecek gören Gates, projeye yatırım yapma kararı aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir