BMW’nin anahtarı arabayı geçti

BMW’nin konseptten gerçeğe dönüşen arabası i8, kendisi kadar, anahtarıyla da büyülüyor!

 

BMW’nin yeni karbon filber hybrid arabası i8, 2011’de “Mission Impossible: Ghost Protocol” filminde ilk gözüktüğü andan beri dikkatleri üzerine çeken bir araç idi. Bu araç konsepti, oluştuğu andan itibaren her gün biraz daha gerçeğe yaklaşarak, önümüzdeki yıl içerisinde piyasaya çıkabilecek hale geldi. Resmi satış fiyatı ise şu anda 135.700 dolar olarak belirlenmiş durumda.

 

Normalde, araba anahtarları çok dikkat çeken şeyler olmaz ve genelde sabit, sıkıcı tasarımlara sahiptir. Ancak bu aracın en önemli ve en özenle tasarlanmış parçalarından biri olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu anahtar, çok kolay bir şekilde bir çeşit uzay aracının anahtarı ile karıştırılabilecek bir görüntüye sahip.

bmw-i8

Bilim-kurgu filmlerinden çıkmış bir akıllı telefona benzeyen bu anahtar “yüksek çözünürlüklü bir LCD ekran“a sahip ve söylenene göre bu ekranda şarj seviyesi, şarj süresi ve i8’in tekrar şarj edilmeden önce gidebileceği mesafe gibi bilgileri görebilmek mümkün.

 

Bahsi geçen anahtarın fotoğraflarını almayı başaran internet sitesi BimmerFile‘a göre, bu anahtar üzerinde, kısayollar oluşturulabilecek bazı tuşlar olacak. Ayrıca, anahtarın yerleşebildiği bir yuva da var; buraya yerleşen anahtarın daha fazla bilgi gösterebildiğini ve daha fazla seçenek sunduğunu düşünmek çok da yanlış olmaz.

bmw-i8-consept

BMW i8, geçtiğimiz L.A. Auto Show‘da resmi üretim tanıtımını yapmış durumda. 3 silindirli 1.5 litrelik motora sahip olan i8, 362 beygir gücüne sahip. Saatte 250 km hıza ulaşabilen i8’in elektrik motoru saatte 35 km gibi bir hıza çıkabiliyor. Bu hız ne yazık ki Chevy Volt ve Cadillac ELR gibi araçların ulaşabildikleri hızdan oldukça düşük.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir