Evreni karanlık madde lifleri ilk kez görüntülendi

Evrenin gözlenebilir kısmının temelini oluşturduğu düşünülen karanlık madde lifleri (UC, Santa Cruz)  ilk kez görüntüledi.

Kozmik bir ağ içindeki galaksileri birbirine bağladığı varsayılan lif ağının görüntülenmesi, evrenin uzak bir köşesindeki bir kuasarın, dağınık haldeki gazlardan oluşan bir nebulayı aydınlatması sonucu mümkün oldu.

ABD’deki California Üniversitesi, Santa Cruz (UC, Santa Cruz) ve Almanya’daki Max Planck Astronomy Enstitüsünden araştırmacılardan oluşan bilim ekibince yapılan çalışma Nature dergisinde yayımlandı. UC Santa Cruz’dan doktora sonrası öğrencisi Sebastiano Cantalupo başkanlığındaki bilim ekibi tarafından yayımlanan araştırmada, galaksileri sarıp sarmalayan ve büyük bir kısmı karanlık maddeden oluşan kozmik ağın görüntülerinin elde edildiği belirtildi.

Evrenin uzak köşelerinde çok büyük bir enerjiyle parlayan galaktik çekirdekler olarak tanımlanan kuasarların doğal bir “kozmik fener” görevi görmesinden yararlanan araştırmacılar, Dünya’ya 10 milyar ışık yılı uzaktaki kuasarın, soğuk gaz bulutundan oluşan nebulayı doğru açıdan aydınlatması sayesinde keşfi yapabildi.

ABD’nin Hawaii eyaletindeki W.M. Keck Gözlemevi‘ndeki 10 metrelik Keck Teleskopu 1’i kullanan araştırmacılar kuasarın yaydığı ışıktan yararlanarak, galaksiler arası uzayda, 2 milyon ışık yılında kat edilebilecek bir alana yayılmış haldeki, son derece geniş ve parlak gaz nebulasını gözlemlemeyi başardı.

Evrendeki yapı oluşumunun standart kozmolojik modeline göre galaksiler, yüzde 84’ü gözle görülmeyen karanlık maddeden oluşan kozmik ağ maddesi içinde gömülü bulunuyor. Sözkonusu kozmik ağın varlığı, evrendeki yapı evrimine ilişkin bilgisayar simülasyonları sonucu anlaşılmıştı. Ancak şimdiye kadar bu ağı oluşturan karanlık madde lifleri hiçbir şekilde gözle görülmemişti.

Araştırmanın yazı heyetinde yer alan UC, Santa Cruz Astronomi ve Astrofizik Profesörü J. Xavier Prochaska, yaptıkları keşfe ilişkin yaptığı açıklamada, ” kuasar, dağınık haldeki gazları, daha önce gördüğümüzün çok ötesine varan geniş bir ölçekte, galaksiler arasında yayılmış durumdaki gazların ilk resmini verecek şekilde aydınlatıyor. evrenin bir uçtan bir uca uzanan yapısının iç yüzüne ilişkin olağanüstü bir kavrayış getiriyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir