Gökyüzünden bize bakan ay kırmızıya dönecek

Yarın gökyüzünde olacak olay için birçok bilim adamı ve meraklı amatörler hazırlıklarını çoktan yaptı .
TRT haber den aldığımız haber de ” Kuzey Amerika’da 14 Nisan gecesi başlayacak kozmik hareketlilikte ilk olarak Mars, Dünya ve Güneş aynı hizaya gelecek. Bu 26 ayda bir yaşanıyor. Türkiye saati ile 15 Nisan’ da ,Mars ve Dünya arasın ‘ da ki mesafe 92 milyon km’ ye inecek . mARS ‘ In yüzeyini normalden on kat fazla parlak görecekler ve yer yüzünden oldukça net bir şekilde teleskopla izlenebilecek .kırmızı ay

Dört saat sonra ise mars daha büyük görünecek ve Türkiye saatiyle 09:00 ‘da ay tutulmasını 3.5 saat süreceğ tahmin ediliyor .Ay ‘sa Dünyanın gölgesinde kaldığı için kırmızı renge bürünecek . Ay çanak şekline ‘de görünecek . TRT haber ‘den alınan diğer bilgilere göre de ,Her iki kozmik olay, Slooh teleskobu veya Virtual Telescope Project web sitesinden canlı takip edilebilecek.

Slooh teleskobunda görevli gökbilimci Bob Berman, ‘Mars’ın Başak (Virgo) takımyıldızında Spica yıldızının yanında belireceğini ve gökyüzünde turuncu-mavi renkte görüneceğini’ belirtti.

NASA 14 Nisan’da SpaceX firmasının Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gönderilmesi planlanan kargonun ertelenebileceğini açıkladı. Uzay istasyonunda görevli astronot ve kozmonotlar, yedek bilgisayarda meydana gelen teknik arıza nedeniyle planlarda yer almayan bir uzay yürüyüşü gerçekleştirmek zorunda kalacak.
Ayın büyüsüne kapılmak isteyenler 26 yıl daha beklemek istemiyorsalar , hazırlıklarını yapmaya başlasınlar sayılı saatler kaldı .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir