Hollandalı hastanın kafatası 3D yazıcı ile üretilmiş

Geçtiğimiz günlerde 3D yazıcı ile üretilen atel sayesinde hayatı kurtulan bir bebeğin haberini paylaşmıştık.

Dutch News kaynağının haberi, 3D yazıcıların tıbbi alanda hayat kurtarma potansiyelini bir defa daha gözler önüne serdi.

Hollanda’da gerçekleştirilen bir operasyonda, 23 yaşındaki bir hastanın kafatası 3D yazıcı ile üretilmiş sentetik bir kafatasıyla değiştirildi.

Kafatasının giderek kalınlaşıp beynine baskı yapmaya başlaması nedeni ile böyle bir operasyon geçirmesi gereken genç kadının ameliyatı, nörocerrahi uzmanı Dr. Bon Verweij liderliğindeki ekip tarafından gerçekleştirildi.

Ekibin açıklamasına göre, 23 saat süren bu operasyonla dünyada ilk defa kafatasının bütünü bir implant ile değiştirildi.

Daha önce gerçekleştirilen benzer operasyonlarda implant çimento benzeri bir maddeden yapıldığı için pek çok komplikasyona yol açarken, 3D yazıcı kullanılarak plastik malzemeden üretilen bu yeni implant çok daha olumlu bir sonuç vermiş ve hasta beyin fonksiyonlarını çok daha rahat bir şekilde geri kazanmış.

Operasyonu üç ay önce geçiren hastanın iyileştiği ve çalışma yaşamına geri dönmeye hazırlandığı belirtiliyor.

Kişiye özel parçaların üretilmesini sağlayarak doktorlara özellikle implant operasyonlarında büyük destek veren 3D yazıcıların bakalım daha ne gibi marifetlerini göreceğiz.

hollandali-hastanin-kafatasi-3d-yazici-ile-uretilmis

———————————————————————————————-

log.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir