Hubble 3 bin yeni galaksi görüntülendi!

Hubble teleskobu 13,2 milyar yıllık çok uzak galaksileri görüntüledi.

Hubble Uzay Teleskobu, 13,2 milyar yıl öncesine ait olan daha önce hiç gözlemlenmemiş 3 bin yeni galaksi (yıldız kümesi) görüntüledi. Galaksinin içinde 10 milyon ile 100 trilyon arasında yıldız bulunabiliyor.

Amerikan Astronomi Topluluğu’nun Washington’da dün düzenlediği konferansta verilen bilgiye göre, fotoğraflar Büyük Patlama (Big Bang)’den sadece 500 milyon yıl sonraki bir evreni gözler önüne seriyor. Bu dönemde bebek galaksilerin büyük bölümünün hacminin, bizim galaksimiz Samanyolu’nun 100 de biri kadar olduğu sanılıyor.

Gözlemler, 23 yıllık emektar Hubble uzay teleskobunun evrenin karanlık köşelerini 20 kat daha net bir şekilde görebilme kapasitesini artıran fiziksel düzenlemeler elde edildi. Konferansta konuşan Hubble astronom u Jennifer Lotz, “Bunu kozmik bir şafak olarak nitelemek istiyorum. Bugünden farklı olarak, yıldız oluşumlarının hızla arttığı bir dönemi görüntüledik. Herşey küme  yığınlardan oluşmuş  şekildeydi ve farklıydı” dedi.

California Üniversitesi’nden Garth Illingworth ise, “Büyük Patlama’dan sadece 500 milyon yıl sonrasına gittiğinizi ve gökyüzüne baktığınızı düşünün. Galaksiler birbirlerine daha yakın ve daha küçük. Mavi ışık yayıyorlar ve her yerdeler. Birçok element henüz yoktu, gezegenler yoktu. Muhtemelen Samanyolu’ndaki hiçbir şeye benzemiyorlardı” diye konuştu.

Hubble’ın elde ettiği fotoğraflarda yaklaşık 3 bin çok eski galaksi yer alıyor. Bunların büyük çoğunluğu Samanyolu’ndan bin kat daha küçük durumda. Büyüklüğüne göre bir galaksinin içinde 10 milyon ila 100 trilyon arasında yıldız bulunabiliyor. Yıldızlardan yayılan ışık, bir yıl içerisinde 9,6 trilyon kilometre yol katediyor. Bu da, ışığı tespit eden teleskobun aslında milyonlarca ya da milyarlarca yıl geçmişi görüntülediği anlamına geliyor. Elde edilen verilerin, evrenin gelişimini inceleyen bilim insanları için bir kilometre taşı niteliğinde olduğu belirtiliyor…

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir