Kendi otomobilini kendin yap devri (Video)

Gelişen bilgi teknolojileri ve yaygınlaşan İnternet, otomotiv sektöründe ilginç fikirlerin çıkmasına yol açıyor. Şimdi evde kendi başına monte edebileceğiniz Tabby isimli bir araç üretildi.

 

Her ne kadar ilk bakışta öyle görünmese de, bu araç otomobil endüstrisinde devrime yol açabilir. Kendi başınıza monte edebileceğiniz Tabby‘nin üreticileri, otomobilin bu baharda caddelerde boy göstermesini umuyorlar.

 

Tabby‘nin tasarımcısı Ampelio Macci: “Ben ve arkadaşım Francisco Liu bu fikri yıllar önce geliştirdik. Piyasaya yeni bir ürün getirmek istiyorduk. Yani çevre dostu ve birçok insanın bütçesine uygun fiyatta olan bir otomobil.”

 

Elektrikli mi istersiniz yoksa hibrit mi?

 

500 euro değerindeki otomobil şasisinin kurulumu yaklaşık bir saat sürüyor. Müşteri iki ya da dört koltuk arasında seçim yapabiliyor. Ayrıca müşteri tercihini elektrikli, içten yanmalı veya hibrit motordan yana kullanabiliyor.

 

Tabby‘nin proje planı internet te rahatça bulunabilir. Açık kaynak prensibine dayanarak bilgiler özellikle kamuda paylaşılmış.

 

Mühendis Carlo Savastano: “Amacımız, dünyanın en iyi mühendislerinin otomobil e katkıda bulunması. Yani onların kolektif zekalarını kullanmak. Tabby fikrinden etkilenen herkes, eğer isterse, otomobil i internet üzerinden geliştirebilir.”

 

Başka otomobil firmaları internet i çoktan bir tür geliştirme laboratuarı olarak kullanmaya başladı. ABD’den Local Motors gibi. Firma internetteki takipçileri sayesinde Rally Fighter adında yepyeni bir otomobil geliştirdi.

 

2010 yılında otomobil piyasaya sürülse de müşteriler yeni ürüne beklenen ilgiyi göstermedi. Şimdiye kadar modelden sadece 60 tane satıldı.

 

Birkaç yıl önce Alman tasarımcı Bernd Michalak, C7‘yi geliştirdi. C7‘de Tabby gibi müşteriler tarafından monte edilip, internet te geliştirilebiliyor. Fakat bu araç da arzu edilen ilgiyi çekemedi, sadece yaklaşık bir düzine satılabildi.

 

Peki, Tabby’nin piyasadaki şansı ne?

 

“Aracı monte etme eğlenceli bir fikir. İnsanlar, otomobili kendileri monte ettiği için kesinlikle araçla farklı bir bağ kuracaklardır.”

 

“Fikir kafama yatmıyor. Şimdi sahip olduğumuz otomobilimiz hem güvenli hem de büyük. Otomobilimizden vazgeçmeyi düşünmüyoruz.”

 

Uzmanlar Tabby‘nin potansiyelini değerlendirdi

 

Johannes Hübner yıllardan beri otomobil sektöründeki trendleri takip ediyor. Hübner’e göre Tabby‘nin potansiyeli var.

 

Mobil Gelecek Enstitüsü’nden Johannes Hübner: “İş Tabby‘yi şipariş edip şasinin eve gelmesiyle bitmiyor. Otomobil i günlük hayatta kullanabilmem için aracı hava şartlarına karşı koruyabilecek şekilde nasıl monte etmem gerektiğini düşünmem lazım. İnternet in, İskandinavya’da soğuktan korunmak için monte edilen kaportayı Afrika’da değişen ihtiyaca göre nasıl kurulacağını düşünen yatırımcıları kendisine çekmesi lazım.”

 

Tasarımın geliştirme çalışmaları ilk meyvesini verdi. 6 bin euro ödeyerek bu otomobil ile Avrupa sokaklarında dolaşabilirsiniz. Yeni fikirler ise taslak halinde.

 

Johannnes Hübner’e göre Tabby‘nin temel tasarımı gelecek vaat ediyor: “Ellili yıllardan beri söz konusu olan kendi başına monte etme fikrinin kendisi bile gelecek için çok ilginç. Bir Smart ya da VW Lupo aldığım zaman, bunlarla kar temizlemek için ya da sörf tahtası taşımak için kullanılabilecek parçalar gönderilebiliyorsa, asıl potansiyel budur.”

 

Müşterilerin kendi başlarına monte edebilecekleri otomobillerin dünya çapında sokaklarda dolaşıp dolaşamayacağı ise zaman gösterecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir