Milli robot İbn-i Sina

Prof. Dr. Remzi Sağlam ve ekibi tarafından böbrek taşlarını lazer tekniğiyle toz haline getiren milli robot ‘İbn-i Sina’, 12 bin uzmanın bir araya geleceği Avrupa toplantısında görücüye çıkacak.

 

TÜRK bilim adamı Medicana International Ankara Doktoru Remzi Sağlam ve ekibi tarafından icat edilen, böbrekteki taşları açık cerrahiye gerek kalmadan kuma dönüştüren milli robot İbn-i Sina (Avicenna), 12 bin uzmanın katılacağı Avrupa toplantısında görücüye çıkacak. Sağlam, Türk robot u İbn-i Sina ile çok sayıda ameliyat yaptıklarını, yurt içinden birçok bilim adamının ameliyatlarına katıldığını belirterek, yurt dışından alanda isim yapmış hekimlerin uygulamayı görmek için Türkiye’ye geldiğini söyledi.

 

GELECEK BUDUR

 

Robot u kullanmak için “ABD’den Norveç’e, İngiltere’den Romanya ve İran’a kadar çok sayıda bilim adamının, Türk robotu ile yapılacak ameliyata girmek için beklediğini” belirten Sağlam, geçen günlerde dünyanın önde gelen hekimleri arasında gösterilen Fransız Prof. Olivier Traxer’ın da Türkiye’ye geldiğini bildirdi. Sağlam, Fransız hekimin, İbn-i Sina robot u ile gerçekleştirilen ameliyata katıldığını ve operasyon sonrasında “İşte gelecek bu” yorumunda bulunduğunu anlattı. Fransız bilim adamının, Türk ekibi Paris Üniversitesi’ne davet ettiğini anlatan Sağlam, robotun Tenon Hastanesi’ne kurulması için  ön görüşme yapıldığını dile getirerek, “Türk  robotu, Fransız hastanesinde olacak” dedi.

 

milliyet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir