Mucizevi ReWalk Exoskeleton FDA Tarafından Onaylandı

FDA, Amerika’da felç, omurilik yaralanmaları gibi rahatsızlıklardan dolayı yürüyemeyen hastaların uzuvlarını hareket ettirmeyi ve yürütmeyi sağlayan giyilebilir robotu onayladı.

İsmi ReWalk Exoskeleton olan teknolojik cihaz, felçli uzuvları hareket ettirerek milyonlarca hastanın yürüyebilmesini sağlayacak.

Destek sağlaması için bacaklara takılarak kullanılan ReWalk, kalça, diz ve ayak bileği eklemlerini bilgisayar sistemli küçük robotlarla kontrol edilecek.

Hareketlerde eğim sistemini geliştirmesine rağmen, iki koltuk değneği ile kullanma gerekliliği, güvenliği tam sağlayacak ve düşme risklerini önleyecektir.

Bunun yanında cihaz, batarya taşıyıcı sırt çantasıyla birlikte kullanılıyor ve toplam ağırlıkları 3.5 kilo civarında.

Bileğe takılabilir kumandasında ayarlanabilir özellikleri bulunan ReWalk Exoskeleton, merdiven çıkma hareketini sağladığı gösterilmiş ancak bu kısmı henüz resmi onaydan geçmemiştir.

3,5 saat çalışma zamanı sunuyor ve nabız, tansiyon gibi değerleri kontrol altında tutuyor.

Cihazın ABD’de 200.000 hasta tarafından kullanılması tıbben mümkün olacak ancak cihazın ev versiyonunun 70.000 dolara mal edilmesi bunun önünde bir engel olacak, ABD’deki sigorta şirketlerinin cihazın maliyetinin ne kadarını ödeyeceği ise henüz netlik kazanmadı.

Cihazı almak isteyenler ise fizyoterapistlerin gözetimi altında ona sahip olacak.

Haberin detaylarına extremetech.com‘dan ulaşabilirsiniz.

Geliştirilmiş Hareket sistemiyle ReWalk
Geliştirilmiş Hareket sistemiyle ReWalk

 

Uzaktan kumanda sistemi
Uzaktan kumanda sistemi
ReWalk Exoskeleton
ReWalk Exoskeleton

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir