NASA, uzayda bitki yetiştirme teknolojisini buldu

NASA, astronotların uzayda sebze yetiştirmesine olanak tanıyan teknolojiyi nihayet geliştirdi. Bitki Üretim Sistemi (Vegetable Production System) denen bu cihaz yakında astronotların uzayda yemeklerini yetiştirebilmelerini sağlayacak.

Kısa adı ile VEGGIE’nin ileride Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) astronotların küçük bahçesi haline getirilebilir bir proje. Proje ile gelecekte astronotların yiyecek ihtiyacı, Bitki Üretim Sistemi’nin kurulu olduğu bir alandan karşılanması hedefleniyor. Daha ileri bir gelecekte ise bu teknolojinin geliştirilmesi ile başka gezegenlere kurulacak kolonilerde bitki yetiştirmeyi sağlayabilir. VEGGIE’nin böyle bir görevi üstlenmesi şuan için imkansız olsa da ileride insanlık için hayati rol oynayacağı kesin.

nasa-uzayda-bitki-yetistirme-teknolojisini-buldu_1

Bugün SpaceX’in Dragon kapsülüne konan VEGGIE, sıfır yer çekiminde  bitkilerin büyümesini sağlayan prototip uçuş yastıklarına sahip.

NASA, sistemde bulunan kırmızı, yeşil ve mavi LED ışıkların bitkilerin büyümelerinde etkili olduklarını belirtiyor. Bitkilerin yetiştirilebildiği bu alanın büyüklüğü ise 11.5 inç genişliğe ve 14.5 derinliğe sahip. NASA uzmanlarından Gioia Massa, VEGGIE’yi, “dünya dışında bitki yetiştirilebilen en büyük alan” olarak tanımladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir