Şişeden Çıkan Not

NotKüresel ısınma hakkında yazılan not 54 yıl önce konuldu.

1959 yılında yazılan bo not Kuzey Kutbu’nun Kanada’ya yakın bölgesinde bulunan bir şişede bulundu.Uyarı niteliği taşıyan bu mesaj da küresel ısınma konusundaydı.
Buzullar üzerinde inceleme yapan Kanada’nın Laval Üniversitesi’nden araştırmacılar, şişeyi, Ward Hunt Adası’ndaki bir buzulda bir taş yığının altında buldu. ABD’li Jeolog Paul T. Walker tarafından yazılan mesajda, şişenin saklandığı taş yığınının buzulun kenarından 51 metre uzakta olduğu ve mesajı bulan kişinin bu mesafeyi yeniden ölçerek elde ettiği sonucu Walker ve meslektaşı Albert Crary’e göndermesi isteniyordu.
Laval Üniversitesi’nden Dr. Warwick Vincent, şişeyi geçen yaz bulduklarını Halifax’ta geçen hafta düzenlenen bir bilim konferansında açıkladı. Medyaya konuşan Vincent, mesajda istenen ölçümü yaptıklarını ve 51 metre olan mesafenin 122 metreye çıktığını belirtti. Buna göre buzul 54 yıl içinde 71 metre  daha erimişti.

Vincent, ABD’li bilim insanlarının 1950’lerde, uydu telefonu ve navigasyon teknolojisinin olmadığı bir dönemde, inanılmaz cesaret göstererek buzulda araştırma yaptıklarını ifade etti. Vincent, şişenin bulunduğu yerin Kuzey Amerika’nın en kuzey ucunda yer aldığını ve buradaki ortalama ısının eksi 18 derece olduğunu belirtti. Yıllar öncesine ait böyle bir verinin oldukça değerli olduğunu belirten Vincent, 1950’lerde buzulların erimesinin düşünülemez olduğunu
belirtti.
Walker, mesajı yazdığı tarihte 20’li yaşlardaydı. Aynı sene aynı bölgede araştırma yaparken rahatsızlaşan Walker, hastanede tedavisi surerken hayatını kaybetmişti.
Ve Şişeyi bulan kişinin mesajın bulunduğu yer ve buzulun kenarı arasındaki mesafeyi ölçmesini isteyen benzer bir mesaj yazılarak yeniden eski yerine konuldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir