Telefonunuz suya düşerse bunları yapın

Akıllı telefonunuz suya düşerse ne yapmalısınız? Garanti kapsamında olmayan bu durum karşısında telefonunuzu kurtarmak, birazda sizin elinizde.

 

Telefonunuz suya düşmüşse, çok para ödeyerek aldığınız cihazınızdan hemen ümidinizi kesmeyin! Aşağıdaki listedekileri uygulayarak telefonunuzu kurtarmak mümkün olabilir:

1- Telefonunuzu hemen kapatın

Telefon suya düştükten sonra birçok kimse cihazın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek ister. Ancak telefon kapatılmadan geçen üç, beş saniyelik bir gecikme bile cihazın bozulup bozulmamasını etkileyebilir. O yüzden mümkün olan en kısa sürede sudan çıkarılarak kapatılması gerekir.

2- Telefonunuzu hemen parçalara ayırın

Telefon içindeki SD kart, SİM kartı ve pilini çıkarın, kendi başına kurumaya bırakın. Telefonun parçalara ayrılabilen tüm kısımlarının, daha kısa sürede kuraması için havayla temas etmesini sağlayın.

3- Üzerindeki sıvıyı vakumlayın

Eğer sıvıyı vakumlayacak bir alet yoksa, telefonun kulaklık girişi, şarj, kart yuvaları vb. deliklerinden suyu ağzınızla vakumlayın. Telefonun içinde su kalmayacak şekilde farklı işlemler uygulanabilir.

4 -Kurumaya bırakın

Tüm bu işlemlerin ardından cihazınızı bir tabak pirincin içine daldırın, bekletin. Isıyla çalışan çeşitli aletler veya kimyasallar işe yaramayacaktır. O yüzden saç kurutma makinesini bir kenara bırakın, cihazınızı pirinç dolu tabak içinde 48 saat bekletin. Arada telefonun pozisyonunu değiştirmeyi unutmayın.

5-Telefonunuzu Uyku modundan Uyandırın

Telefonunuzu tabaktan çıkartın, eğer dış tarafında hala nemlenme kalmışsa silin. Nemlenme telefonun içindeyse cihazı tekrar pirinç dolu tabağa koyup bir gün daha bekeyin. Cihaz tamamen kurumuşsa, telefonu açın. Şansınız varsa, telefonunuz yeniden çalışacaktır. Telefonunuz bazı fonksiyonlarını yerine getiremiyor olsa bile, en azından yeni telefon alma maliyetinden daha düşük maliyetle telefonu tamir ettirme şansınız olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir