Türk mucitten Akıllı baret

Trakya Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Enes Ekim dünyada bir ilke imza attı, ’Akıllı Baret Sistemi’ geliştirdi.

İşçiler, iş güvenliği için takılma zorunluluğu olan bareti çıkarttıklarında yetkililere anında rapor verecek akıllı baret.

Enes Ekim, Akıllı Baret Kontrol Sistemi prototipi yaparak, iş güvenliğinde çok önemli bir buluşa imza attı. Türk Patent Enstitüsü’ne yaptığı başvurusu kabul edilen ’Akıllı Baret Sistemi’ ile baret’in gerekli alan ve zamanlarda kullanılıp kullanılmadığı yetkililere anında raporlayacak. Geliştirdiği inovasyon’un ülkeye büyük bir katma değer sağlayacağını söyleyen Enes Ekim, şöyle dedi:

“Baret, kullanım zorunluluğu olan kişisel bir koruyucu. 2015 yılı için açıklanan resmi pazar payı 33 milyon dolar. Geliştirdiğim Akıllı Baret Kontrol Sistemi’ni, baret’in gerekli alanlarda ve gerekli zamanlarda kullanılıp kullanılmadığı raporlanarak, iş güvenliği uzmanları veya şirket yetkilileri tarafından anlık olarak masaüstü, web veya mobil ortamlarda görüntülenebiliyor.

Bu sayede fabrika ve madencilik gibi alanlarda oto kontrol mekanizması oluşarak, iş güvenliği ve işçi sağlığı korunacak. İlk prototipini üreterek Türk Patent Enstitüsü’ne 2013 Kasım ayında patent başvurumu yaptım.

Artık patent tescilini bekliyorum. Aynı zamanda Bakanlık ve sektörün ileri gelen firmaları ile görüşmelere devam ediyorum. Amacım yeni bir istihdam sağlamak ve ülkemize teknoloji alanında bir katma değer yaratmak.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir