Uçan otomobil geliştirildi

Slovak mühendis trafik sıkışıklığı için yeni çözüm geliştirdi. Uçan otomobil, hem asfalt üzerinde, hem havada seyahat edebilmeye olanak sağlıyor.

Uçan otomobil i ile eylül ayında halihazırda bir test uçuşu gerçekleştiren Stefan Klein, hibrit taşıtına izin çıkmasını bekliyor. Klein üniversite yıllarından beri geleceğin taşıtını geliştirmeyi hayal ettiğini belirtiyor.

Stefan Klein uçan otomobil i için Jules Verne ve Antoine de Saint Exupery’den esinlenmiş. “Uçmak kanımda var” diyen Klein, babasının ve büyük babasının çok hafif uçak kullandığını, pilot lisansını ise ehliyetten önce aldığını kaydediyor.

BMW, Volkswagen ve Audi için “konsept araçlar” geliştiren Stefan Klein, başkent Bratislava’daki Güzel Sanatlar ve Tasarım Yüksekokulu’nda ders veriyor.

Klein‘in mavi-beyaz “aeromobil i” altı metre uzunluğunda, iki yolcu kapasiteli, tüm benzin istasyonlarında deposu doldurulabilecek ve bir park yeri veya garaj a park edilebilecek şekilde tasarlanmış. Hava alanına ulaştığınızda tek yapmanız gereken, taşıtın kanatlarını açmak. Taşıt böylece saniyeler içinde uçuşa hazır hale geliyor.

Amerikan havacılık dergisi Flying, Klein’ın aeromobil ini “bugüne kadar tasarlanan en güzel ve en iyi hava-otomobili” olarak değerlendirdi.

Klein‘ın uçan otomobili havada saatte 200 kilometre hıza ulaşabiliyor, depo bir kez doldurulduğunda 700 kilometre mesafe kat edebiliyor. Ancak saatte 15 litre yakıt tüketimiyle taşıtın yakıt sarfiyatı oldukça yüksek.

stefan-klein

kaynak: dw.de/gündem/s-10201

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir