Uçan Otomobiller Artık Hayal Değil

Herkesin hayallerini süsleyen uçan otomobillerin gerçek olmasına çok az kaldı.

Merkezi California’da; Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi Araştırma Parkında bulunan SkyTran adlı firmanın büyük projesi gerçek oluyor.

İsrail’in başkenti olan Tel Aviv’de; Uzay ve Havacılık Dairesi bahçesinde, araçların havada ulaşımını sağlayacak 500 metrelik manyetik  bir ray sistemi kurulacak.

Manyetik sistem sayesinde araçlar havada kalabilecek ve taşımacılık yapabilecek.

2015 yılı içerisinde devreye girecek ve deney amaçlı gerçekleştirecek bu projede başarı sağlandığı taktirde, sistemdeki araçlar ticari olarak kullanılabilecek ve kamu, uçan otomobil trafiğine açılacak.

Ticari uygulama sonucunda, kamu taşımacılığında dev bir adım atılacak.

Sistem, metre ölçüsünden kilometrelere taşınacak ve iki kişi kapasiteli araçlar yoğun trafikte kullanılabilecek.

Sistemin bir farkı da akıllı telefonlarla istasyonlara çağrılan araçlar olacak. Adresler yine akıllı telefonlar ile belirtilecek.

 

Uçan araçlar artık hayal değil!
Uçan araçlar artık hayal değil!

Deneme aşamasında 70 km ye kadar hız yapılması beklenirken, ticari aşamada bu hız 240 km ye kadar değişkenlik gösterebilecek.

Bu projenin en büyük önemi, uygulama açısından diğer ülkeleri de etkiliyor olması. Uygulamada bir başarı sağlanırsa SkyTran’ın ABD ve Hindistan için geliştirdiği benzer projeleri de devreye girecek.

SkyTran İcra Kurulu Başkanı Jerry Sanders, İsrail’deki pilot uygulamanın, projenin gelişimi ve devamı için çok önemli olduğunu belirtti.

Taşımacılıkta dev teknoloji uçan araba
Taşımacılıkta dev teknoloji uçan araba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir