Yörüngede 1. Yılını Tamamlayan GÖKTÜRK-2

   GÖKTÜRK-2,Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Yörüngede birinci yılını tamamlamış oldu.

 

Yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu olan GÖKTÜRK-2,miz yörüngesinde birinci yılını tamamladı ve dunyanın etrafında 5 bin tur atan uydumuz, uzaydaki görevi boyunca 2 bin 400 kadar görüntü çektiği tespit edildi.
TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü UZAY ve TUSAŞ iş ortaklığı tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen GÖKTÜRK-2, 18 Aralık 2013 tarihi itibariyle yörüngede birinci yılını tamamladı. Çin’deki Jiuquan Fırlatma Merkezi‘nden geçen yıl uzaya gönderilen uydu, dünya etrafındaki kutupsal yörüngede toplam 5 bin 344 tur attığı ve bu süre içinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Ahlatlıbel‘deki yer istasyonundan 2 bin 850 defa iletişim kurulduğu belirtildi.
Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından işletilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip GÖKTÜRK 2 ile bugüne kadar 2 bin 400 görüntü çekildi. Dünyanın dört bir tarafından çekilen bu görüntülerle 3 milyon kilometrekarelik bir alan kapsandı.

GÖKTÜRK-2k

RASAT’TAN SONRA İKİNCİ UYDU
17 Ağustos 2011’de uzaya fırlatılan ilk yerli gözlem uydumuz RASAT‘ın ardından GÖKTÜRK-2‘nin de uzaydaki yerini almasıyla ülkemizin gözlem uydusu sayısı 2’ye yükseldi. GÖKTÜRK-2 uydusu, RASAT uydusuna göre 3 kat daha yüksek görüntü çözünürlüğüne ve 4 kat daha yüksek kütleye sahip bir uydu.

GÖKTÜRK-2’NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ VE YETENEKLERİ
Yaklaşık 400 kg ağırlığındaki GÖKTÜRK-2, dünyanın her noktasından 2,5 metre çözünürlükte görüntü alabiliyor. Ayrıca istenildiğinde yeryüzünün 3 boyutlu haritalarının hazırlanmasında kullanılabilecek stereo görüntüleme imkânları da sunacak yüksek manevra kabiliyetine sahip. Uyduda TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen milli uçuş bilgisayarı ve yazılımı kullanılıyor. GÖKTÜRK-2, Türkiye’nin kuzey sahillerinden güney sahillerine kadar uzanan yaklaşık 600 km’lik bir şeridin görüntüsünü tek geçişte indirebilecek kadar yüksek hızlı bir veri haberleşmesine de sahip. GÖKTÜRK-2, görüntü çekimi ve bunların yer istasyonlarına indirilmesi konusunda herhangi bir uluslararası kısıtlamaya maruz değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir