Akıllı Telefon Satışları 2013′te 1 Milyarı Geçti

Özellikle Samsung ve Apple gibi markaların başını çektiği akıllı telefon pazarında satışlar geçen yıla göre yüzde 38 arttı.

 

Akıllı telefon pazarı geçen yıl ulaştığı satış rakamı yeni bir rekor kırdı. Özellikle Samsung ve Apple gibi markaların başını çektiği akıllı telefon pazarında satışlar geçen yıla göre yüzde 38 arttı.

 

Teknoloji gruplarının yaptığı incelemeye göre, Samsung ile Apple akıllı telefon pazarının yaklaşık yarısına hakim gözüküyor. Yapılan araştırmaya göre akıllı telefon pazarı geçen yıl 1 milyar satış barajını geçerek tarihi rekor kırdı.

 

Samsung satışın yüzde 31,3’ünü yaparak pazar lideri oldu. Pazarın yüzde 15,3’ünü ise Apple aldı. Çinli Huawei ise pazarda üçüncü oldu. Güney Koreli teknoloji devi Samsung, geçen yıl 314 milyon akıllı telefon sattı. Samsung böylece 2013 yılını da hem akıllı telefon pazarında hem de mobil telefon pazarında lider olarak tamamlamayı başardı.

 

Amerikalı Apple 153 milyon satış yaparak pazar payında geriledi.  Huawei ise satışlarını yaklaşık 50 milyona yükselterek ilk üçe girmeyi başardı. Akıllı telefon pazarının düşük kar marjı ile bu yıl da büyümesi bekleniyor. Ancak Çinli üreticilerin kar marjını yükseltememesi durumunda düşüşe geçebilecekleri belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir