Akıllı telefonlarla ilgili tuhaf gerçek

  Bu yıl daha önceki iPhone modelinden çok az farklı olan yeni iPhone modeline Amerikalıların harcadığı miktar 5 milyar doları aştı. Yapılan bir araştırmaya göre her iki kişiden biri geceleyin telefonları ile birlikte uyuyor.

 
SellCell.com sitesinin yaptığı araştırmaya göre iki yılda bir iPhone yenilemenin maliyeti ortalama 151 dolar iken yıllık maliyet toplamda 5,4 milyar dolara denk geliyor. SellCell.com sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ulus olarak mobil telefon aşıklarıyız. Daha parlak yeni cihazlar alma takıntımız var.” dedi. ComScore şirketinin yaptığı araştırmaya göre ise ABD’de akıllı telefon pazarının yüzde 41’ini iPhone‘lar oluşturuyor. Ayrıca iPhone sahipleri cihazlarını yenilemek için ortalamadan daha fazla harcama yapıyor (130 dolar). Genel olarak tüm akıllı telefonlar açısından bakıldığında Amerikalılar telefonlarını yenilemek için yılda 11 milyar doların üzerinde harcama yapıyor. ABD’de yetişkinlerin dörtte biri (%23) her yıl telefonunu değiştiriyor.

 

Peki neden mobil telefonlar bu kadar sık yenileniyor? Pew Internet & American Life Project’in yaptığı araştırma Amerikalıların telefonları ile duygusal bir ilişki içerisinde olduğunu ortaya koydu. Araştırma ayrıca akıllı telefon sahiplerinin yüzde 44’ünün –ABD nüfusunun yüzde 56’sı—telefonlarını yataklarında başuçlarına koyarak uyuduğunu da ortaya çıkardı. (Kullanıcıların telefonlarını dijital yatak arkadaşı yapmalarına gösterdikleri neden ise: Geceleyin herhangi bir aramayı, mesajı ya da güncellemeyi kaçırmamak.) Araştırmaya göre mobil telefon sahiplerinin yüzde 30’una yakını telefonlarını “onsuz yaşamayı hayal dahi edemiyorum” şeklinde tanımlıyor. Yüzde 67’si ise telefonları titreşim ya da melodi ile uyarı vermese de mesaj ya da arama gelip gelmediğini kontrol ediyor.

 

Artık telefonları yenilemek de gittikçe daha kolaylaşıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 25’i Verizon Edge, T-Mobile Jump ve AT&T Next‘in yenileme kampanyalarının telefonlarını daha çabuk yenilemelerini kolaylaştırdığını söyledi. Verizon Edge Temmuz ayında hayata geçirdiği kampanya ile ödeme planını iki yıla yayarken altı ay sonra bu ödemenin yüzde 50’sini gerçekleştiren kullanıcılara telefonlarını yenileme imkanı sunuyor. AT&T Next de ek bir maliyet uygulamaksızın abonelerine her 12 ya da 8 ayda bir akıllı telefonlarını yenileme imkanı sunuyor.

 

Apple’ın yaptığı büyük arz ve Amerika dışından gelen global talep nedeniyle ikinci el telefon ticareti de küresel çapta bir iş dalına dönüştü. Kullanıcılar 16-gigabyte iPhone 4S’lerini 110 dolardan iPhone 5’lerini ise 280 dolardan Gazelle.com üzerinden satışa sunuyor. Nextworth sitesi de Verizon 16-gigabyte iPhone 4S telefonları 99 dolardan satın alıyor. İkinci el iPhone satışları bu yıl şu ana kadar geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 74 artarken Samsung telefonlarda ise bu oran yüzde 114’te.

 

2007 yılından bu yana Apple yedi farklı iPhone’u pazara sundu — 3G, 3GS, 4, 4S, 5, 5S ve 5C. 2017’de Apple’ın yenim girim hızının yüzde 90’a ABD pazarı içerisindeki payının ise yüzde 68’e çıkması bekleniliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir