Foxconn, BlackBerry’nin son çaresi mi?

 2013’ü kabusla kapatan BlackBerry, eski günlerine geri dönmeyi umduğu şu son zamanda, gözünü Tayvanlı montaj devi Foxconn’a çevirdiği belirtildi.

Foxconn1

Fiyasko üzerine fiyasko yaşayan BlackBerry, şirketine geçici olarak atanan CEO su John Chen, BlackBerry’yi kurtarma çabalarını bir basın açıklamasıyla duyurdu.

Ve Chen, BlackBerry için kritik dönemecin yabancı piyasalar olduğunu belirterek, Foxconn ile beş yıllık ortaklık yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Chen açıklamasında, ortaklık BlackBerry’nin cihaz piyasasına uzun dönemli bağlılığını gösterdiği gibi, güvenli mobil çözümlerde inovasyon lideri olarak kalma kararlılığını ortaya koyuyor dedi. Chen, Foxconn ile yapılacak ortaklık sayesinde, tasarım, dünya standardında güvenlik, yazılım geliştirme ve iş dünyası için mobil yönetim alanlarında çalışmaya devam edeceklerini ve büyümekte olan piyasaların taleplerini karşılayacaklarını sözlerine ekledi.

Mashable‘da yer alan haberde, Foxconn‘un operasyon kabiliyeti ve alanından yararlanmak isteyen BlackBerry’nin, piyasalardaki rekabete yeniden dahil olmayı istediği belirtildi.

TabLo Korku Dolu,

BlackBerry, ikinci çeyrekte 1 milyar dolar zarar ettikten sonra satılma planını iptal ederek direnişe devam etme kararı almıştı.
Şirket, eski CEO‘su Thorsten Heins’ı görevden alarak John Chen’i yerine atamış ve hisse satarak gelir artıracağını duyurmuştu.
BlackBerry, üçüncü çeyrekte sadece 1.2 milyar dolar gelir elde edebilirken, bu miktar bir önceki döneme kıyasla yüzde 24’lük azalışı temsil ediyor. İkinci çeyrekte satılan cihaz sayısı 3.7 milyon olurken, üçüncü çeyrekte bu sayı 1.9 milyonda kaldı.

Diğer yandan, Chen‘in liderliği esnasında, şirket hisselerinin yüzde 3 değer kazanmasıda gözden kaçmıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir