İran Akıllılara yasağı koydu

İran’ yine yapacağını yaptı. Bu uygulamalara yasak geliyor.

 

İran‘da birçok sosyal paylaşım platformunun ardından, akıllı telefonlarda kullanılan bazı iletişim uygulamalarının da yasaklılar listesine alınması planlanıyor. İran Siber Suçlarla Mücadele Şubesi Başkanı Abdülsamed Khorramabadi, İran‘da da oldukça yaygın kullanılan akıllı telefon uygulamaları Viber ve Tango‘nun yasaklanmasını planladıklarını kaydetti.

YEREL’ UYGULAMALAR GELECEK

Khorramabadi, her iki uygulama aracılığıyla yurt dışına bilgi gönderilebildiğini ve bu nedenle uygulamaları ülke için tehlikeli bulduklarını ifade etti. Başkan pazar günü yaptığı açıklamada, ayrıca yasağın yürürlüğe girmeden önce her iki uygulamaya da alternatif sunacak yerel akıllı telefon uygulamaları üzerine çalışılacağını sözlerine ekledi.

SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİ ABD’NİN CASUSU

İran Cumhurbaşkanı ve özellikle de Kültür Bakanı Ali Cannati ise internetteki sansürün kaldırılmasından yana bir tutum sergiliyor. Siyasiler, Tüm İranlıların Twitter, Facebook ve benzeri sosyal platformlara erişim hakları olmasını savunuyorlar. Ancak İran’daki dini yönetim, sosyal paylaşım platformlarını ABD’nin casusları olarak değerlendirerek, bu platformlara üye olanları da suçlu olarak görüyor.

Kültür Bakanı Cannati, İran‘da milyonlarca internet kullanıcısının özel ağlarla, yasaklı platformlara eriştiğine dikkat çekerek, Siber Suçlarla Mücadele Şubesi‘nin yeni teknolojiler konusundaki düzenlemelerini gülünç olarak değerlendirdi. Sadece Twitter ve Facebook‘a günlük ortalama 20 milyonun üzerine İranlı kullanıcının girdiği bildiriliyor.

DW Türkçe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir