İSTEYEN KİLİTSİZ CEP TELEFON SATABİLECEK.

 İSTEYEN KİLİTSİZ TELEFON SATABİLECEK.

 

ABD bulunan beş GSM firmasınınn temsilcisi olan CTIA’nın (Cep Telefonu ve internet Birliği) CEO’su Steve Largent  tüketicinin cep telefonı  şifrelerinin açılması konusunda gönüllü olarak altı maddelik bir karar aldıklarını söyledi.Bu kararla ABD de cep telefonlarının daha fazla satılmasının sağlanması bekleniyor.

Largent, AT&T,Verizon;T-Mobile; Sprint ve US Cellular firmaları arzu eden müşterilerine cep telefonlarının kilit şifresini açarak vermeyi ve daha şeffaf bir işleyiş politakasına geçmeyi kararlaştırdıklarını belirtişlerdir.

ABD de taşıyıcı firmaların cep telefonlarının kilitsiz satışına müşterilerini rakip firmaya kaptırma endişesi  nedeniyle firmalar sıcak bakmıyordu. ABD alınan cep telefonlarının diğer ülkelerde kullanmada sorun yaşanıyordu.

Obama yönetimi de cep telefonlarının şifresiz verilmesi gerektiği yönünde görüş bildirmişlerdir.

Deniz aşırı ülkelerden ABD ye giden Turistler içinde uygulama teşvik edici bir özellik taşımaktadır ABD ye giden Türk turistlerde ABD den aldıkları telefonun şifresini kırdırmak zorunda kalıyordu.Bu kararın başta Apple markalı telefonlar olmak üzere Türkiye’ ye yolcu beraberinde getirilen telefon sayısını arttıracağı söylenmektedir.Böyle bir durumda azda olsa telefon fiyatlarını etkileneceği görüşlerine yer verilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir