Jolla’nın akıllı telefonları bugün satışa sunuluyor

Finlandiya dahil 136 ülkede satışa sunulacak Jolla akıllı telefonu Nokia’nın işten çıkardığı mühendis ekibi üretti.

Finlandiyalı iletişim ve enformasyon teknolojileri şirketi Nokia’nın 2011’de işten çıkardığı mühendis ekibince kurulan Jolla adlı şirketin ürettiği yeni akıllı telefonlar bugün piyasaya çıkıyor.

Nokia‘nın, Microsoft şirketinin Windows sistemlerine dönmesinin ardından kullanmayı bıraktığı MeeGo yazılımına dayalı Sailfish işletim platformunu kullanan 11,43 santimetre boyundaki akıllı telefonlar bugün ilk olarak Finlandiya’da satışa sunuluyor. Akıllı telefonlar Finlandiya’da piyasaya girişinin ardından 135 ülkede daha piyasaya sürülecek.

Jolla, 8 megapiksel kamerası bulunan, 4G internet bağlantılarını destekleme özelliğine sahip akıllı telefonlarıyla son derece büyük bir rekabetin yaşandığı akıllı telefon pazarından pay kapmayı ümit ediyor. Google’un Android işletim sistemindeki 85 bin uygulamayla uyumlu olan yeni akıllı telefon, ayrıca kullanıcılara Nokia’nın 180 ülkeyi kapsayan HERE haritalarına erişim imkanı da sunuyor.

Bir süre önce akıllı telefon pazarının bir numarası olan Nokia şirketi, pazar payını rakiplerine kaptırmasının ardından 2011’de binlerce çalışanını işten çıkarmak zorunda kalmıştı. Finlandiya ve Hong Kong’da 90’ın üzerinde çalışanı bulunan Jolla şirketi, Nokia’nın işine son verdiği çalışanlar tarafından Ekim 2011’de kurulmuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir