MWC’nin sürprizi

Kara kutuyu andıran “çok güvenli olduğu” söylenen Blackphone, Barselona’da tanıtıldı.

Silent Circle ve Geekspone “Blackphone” adında cep telefonu üzerinde çalıştıklarını ve yakında duyurmayı planladıklarından bahsetmişti. Üzerinden çok zaman geçmedi ki bu telefon, Barselona’da, MWC fuarında ortaya çıktı.

 

Siyah renkli tasarıma sahip olan Blackphone, adeta bir kara kutuyu andırıyor. Ek güvenlik önlemleri ile geliştirilen cep, Android işletim sistemi ile çalışıyor. İşletim sisteminde güvenlik açığı olmadığını söylüyorlar.

4.7 inç büyüklüğünde ekranın sahibi olan Blackphone, 2 GHz dört çekirdekli işlemci. 2 GB RAM desteği cep, 16 GB depolama alanıyla geliyor. 8 megapiksel  arka kamera Blackphone, Android işletim sistemi ile çalışıyor. Fakat bu işletim sistemi geliştiriciler tarafından “PrivatOS” şeklinde anılıyor.

Blackphone üzerinde yer alan yazılımları geliştiren Silent Circle; Blackphone Security Center, Blackphone Activation Wizard ve Blackphone Remote Wipe isminde özel uygulamalarla cep kullanımında gizlilik sağlıyor. Bu yazılımlar kullanıcıların cep üzerinden internet dolaşım, arama, yazışma ve görüntülü sohbetde anonim olmalarını sağlıyor.

Blackphone Avrupa’da satışa sunulacak. Şu an ön siparişle, 629 dolardan alıcı buluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir