NVIDIA, mobil işlemcisi Tegra K1’i duyurdu

nvidia-tegra-k-1_25412

 

 

 

 

 

 

 

NVIDIA, Tegra K1 adını verdiği yeni mobil işlemcisini duyurdu.

 

Mobil işlemci tarafında iddiasını sürdüren ve yeni modeller sunan NVIDIA, yarın başlayacak olan CES 2014 sırasında Tegra K1 adını verdiği yeni nesil mobil işlemcisinin tanıtımını gerçekleştirecek. Ancak, bunun öncesinde firma kendi web sayfası üzerinden bu mobil işlemciyle ilgili olarak birçok detayı sitesinden paylaştı.

Site linki

Tegra K1  yeni işlemcinin akıllı telefon ya da tabletler gibi mobil cihazların yanı sıra konsollar, otomobillerin bilgi-eğlence sistemleri ve 4K televizyonlarda da kullanılabileceği belirtiliyor. Yeni nesil mobil işlemcinin, Xbox 360 ya da PS3‘teki grafik işlemcilere oranla daha yüksek performans sağlayacağı da yine belirtilenler arasında yer alıyor.

Teknik kısma biraz baktığımızda 192 CUDA çekirdeği ile karşılaşıyoruz. Kepler mimarisinin temel alındığı mobil işlemcinin iki farklı versiyonu bulunuyor. Bunlardan ilki 4 çekirdekli olarak tasarlanan, 32 bit desteği sunan ARM Cortex-A15. Diğer versiyon ise özelleştirilerek sunulan 64 bit’lik çift Super Core olacak.

NVIDIA‘nın CEO’su Jen Hsun Huang konuyla alakalı olarak, Tegra K1‘in yeni nesil oyun ve uygulama geliştirmek isteyenler için tam performans sunacağını belirtti.

Son olarak 32 bit’lik versiyonun bu yılın ilk yarısında piyasaya sürülecek olan cihazlarda yer alacağı belirtilirken, 64 bit’lik versiyonun ise 2014’ün ikinci yarısına kalacağı söz edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir