Tim Cook’dan Büyük iPhone’a Göz Kırpma

Apple CEO’su Tim Cook, The Wall Street Journal’a yaptığı röpartajda şirketin mevcut durumu, büyük ekranlı iPhone, yeni iş fırsatları ve Motorola’nın satılması hakkında açıklamalar yaptı.

 

Apple CEO’su Tim Cook, ABD’nin önde gelen medya organlarından The Wall Street Journal‘a röportaj verdi. Piyasa ve Apple’ın geleceği hakkında konuşan Cook; şirketin karlılığı, Google tarafından Motorola‘nın Lenovo‘ya satılması ve büyük ekranlı iPhone  hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Şirketin karlılığı üzerine detaylı yorumlarda bulunan Cook, ‘Bu sene 65 milyar Amerikan Doları kar elde ettik; bir önceki sene 100 milyar Amerikan doları, 2012 yılında ise 150 milyar Amerikan Doları karımız var. 3 yıl üst üste bu denli kar etmemiz diğer firmalarda görülmemiş bir şey’ dedi.

Apple’ın hali hazırda “büyümüş bir firma’’ olduğunu belirten Cook, diğer yıllara göre az görünen karın bile aslında diğer firmalarla karşılaştırıldığında çok büyük başarıya işaret ettiğini de sözlerine ekledi.

 

China Mobile yetmez!

Apple CEO‘su iPhone‘ın global dağıtımı konusunda önemli ipuçları verdi. Dünyanın en büyük servis sağlayıcısı China Mobile ile anlaştıklarını hatırlattıktan sonra bu çeyreğin sonuna kadar da 50 tane daha yeni servis sağlayıcısı ile anlaşacaklarını duyurdu.

“Motorola’nın satılması mantıklı hamleydi”

Motorola firmasının Lenovo‘ya satılması hakkında ise açıklamada bulundu: “Şaşırmadım, mantıklı bir hamleydi. Google kendisine para keybettiren şeylerden kurtulmak istiyor. Yazılım, donanım ve çeşitli servislerin tek bir elden çıkması için böyle hamle gerekliydi; zatenApple’ı da önemli kılan her şeyin tek elden çıkması.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir