Yatırımcılar Samsung’un stratejisini sevdi

Samsung Electronics, dün tanıtımını yaptığı yeni amiral gemisi Galaxy S5 akıllı telefonu ile teknoloji dünyasında sükse yapmamış olabilir ancak yatırımcılar şirketin stratejisini sevmiş görünüyor. Şirketin borsada işlem gören hisseleri dün günü yüzde 0,4 artışla kapattı.

Açıkçası Samsung’un hisseleri bu yıl zor zamanlar yaşıyor. Bu ayın başında şirketin hisseleri 2013 yılındaki seviyelerinden yüzde 10 oranında düşüş kaydetmişti. Bunun da nedeni şirketin satış büyümesini sürdürüp sürdüremeyeceği yönünde ortaya çıkan endişelerdi.

Ancak borsa analistleri bu karamsarlığın abartılmış olabileceğini söylüyor. Nomura Menkul Değerler’den analist C.W. Chung yatırımcılar için yayınladığı notta, “Bugün borsa, beklentilerini gerçeklik çizgisine çekti” dedi.

Chung’ın düşüncelerini basitçe ifade etmek gerekirse piyasaya sürülen her yeni telefona “büyük özellikler” eklemek müşterilerin büyülenmesini devam ettirmez. Samsung’un “basite dönüş” mesajı ve kullanıcı deneyiminde daha az seksi elementlere odaklanışı bu düşünceye uygun görünüyor. Ayrıca yatırımcılar da aynısını yapıyor görünüyor.

“Piyasa halihazırda akıllı telefon sektöründe şaşırtıcı teknoloji özellikler açısında yukarı yönün sınırlı olduğunun bilincinde. Bu nedenle Galaxy S5 için beklentilerini gerçekçi olacak şekilde bir derece düşürmüş görünüyorlar. Chung yorumunda, şirketin geçen yıl Galaxy S4 ile getirdiği “pratik olmayan fonksiyonları” yükseltmeye odaklanmaktansa “pratik uygulamalarda ciddi iyileştirmeler” yapmaya odaklanmasından etkilendiğini söyledi. Chung, pratik olmayan fonksiyonlara örnek olarak kullanıcıların gözleri ile sayfayı kaydırmasına imkan veren “gözle kaydırma” özelliğini gösterdi.

Samsung konusunda tüm yıl için boğa tutumunu benimseyen Chung ayrıca Galaxy S5’in Galaxy S4’e kıyasala daha fazla satış yapacağını düşünüyor.

Öte yandan global yatırım bankacılık şirketi Jefferies’ten analist Sundeep Bajikar ise Samsung’un yeni tanıttığı akıllı saati konusunda olumlu düşünüyor.

Bajikar, Samsung’un yeni Gear 2 akıllı saatinde Google’ GOOG + ın Android işletim sistemi yerine Tizen’i tercih etmesinin stratejik bir adım olduğunu belirtiyor. Bajikar’e göre Samsung ileride bu işletim sisteminin kontrolünü aşamalı olarak daha fazla alabileceğini ve yeni mobil cihazlarında bu işletim sistemine ağırlık verebileceğini ifade ediyor.

Tabi burada yeni akıllı saatin tüketiciler arasında kabul göreceği ve Samsung’un bu cihazın getirdiği başarıyı işletim sisteminin başarısı olarak göreceği çıkarımı var.

Ancak Tizen için umutların destekçileri arasında dahi azaldığı dikkate alınırsa bu zor bir ihtimal olarak görünüyor

Haberin kaynağı: WSJ Türkiye

SAM SCHECHNER

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir