Game of Thrones karakterleri tarihte kime tekabül ediyor

Bu hafta sizlere sunacağımız galerimiz ünlü hikayede yer alan karakterlerin ve yerlerin gerçek tarihte kimlerden ve nelerden esinlendiği hakkında olacak.

Bildiğiniz gibi George R.R. Martin bu hikayeye başlarken bir çok kaynaktan esinlenerek oluşturdu kitaplarını. Özellikle İngiltere ve İrlanda coğrafisi, orta Çağ Avrupa’sının siyasi yapısı, Güller Savaşı gibi tarihsel olaylar bunlardan bazıları. Peki hangi tarihi olay, yer veya yapı hikayede kendisine farklı bir biçimde yer buldu gelin bunlara bir bakalım.

Cersei

Kraliçe Cersei

Cersei Lannister aslında tarih boyunca pek çok kraliçenin paylaştığı bir kaderi yaşıyor; erken yaşta politik bir evlilik.

Cersei’nin çıkış noktası esasında Güller Savaşı’na denk geliyor. Lancaster Hanedanlığı ile York Hanedanlığı arasında 1455 ile 1487 yılları arasında süren çatışma Kral IV. Edward’ın ölümünden sonra başladı. Edward’ın dulu güzel Elizabeth Woodville de kocasının ölümünden sonra oğlunun arkasından krallığı yönetmeye çalıştı ancak başarısız oldu.

Cersei’nin gaddarlığı ise Kral VI. Henry’nin karısı Anjoulu Margaret’tan gelir. Lancaster Hanedanlığı’nın zaman zaman liderliğini yapan bu bayan aslında York’lu Richard ile kapışması yüzünden Güller Savaşı’nın başlama sebeplerinden bir tanesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir