15 Ay hapis cezası alan rumuz

Sosyal medyada kullanılan rumuzlar artık kutsal değerleri olanları alıp kullanmak aşağılamak kötü amaç için kullananlara ders niteliğinde bir mahkeme kararı .

Twitter ‘da bir öğretmen olan Ertan P, adlı vatandaş Allah CC rumuzunu kullanarak kutsal değerleri aşağılama suçundan 15 yıl hapis cezasına çaptırıldı.

Muş Cumhuriyet baş savcılığına yapılan suç duyurusu ile2012 de başlatılan soruşturma ile Ertan P, Hakkında iddianame yapılıp ,sosyal paylaşım sitesi Twitter ‘da Allah CC rumuzu adında bir hesap kullanıp peygamber ve kutsal melekler gibi kendini onlarmış gibi lanse edip aşağılıcı ve hakaret edici yazılar yazdığı için mahkemece suçlu bulundu .

Her ne kadar kendisi hesabının hacklendiğini söyledi ise de bunu kanıtlayan hiçbir şey olmadığı görüldüğü için mahkeme eylemini sabit bularak
“Suçun işleniş biçimi, sanığın kastı, suç işlemesindeki ısrarı, failin amaç ve saikini” göz önüne alan hakim, sanığı “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlere alenen aşağılama” suçundan 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Hakim, sanığın yeniden suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaat oluşmadığı gerekesiyle hükmün açıklanmasını geri bırakmadı, cezayı da ertelemedi. Hakim, sanığın memuriyet hakkından da yoksun bırakılmasına karar verdi.Suçun devamlı olması ve yayın yolu ile birden fazla ifa edilmesi nedeni ile suçunda indirim yapılmadı.
Yargıtay, eğer yerel mahkemenin kararını onarsa öğretmen P, hapse girecek ve 15 ay hapis yatacak .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir