5 saniyede kendini yok edecek cıhaz gerçek oluyor

Görevimiz Tehlike dizisindeki hayali teknoloji hayata geçiyor.

ABD ordusu, ‘Görevimiz Tehlike’ dizisinde duyulan “Bu mesaj 5 saniye içinde kendi kendini yok edecek” sözlerini gerçek hayata taşıyacak elektronik cihaz üretimi için teknoloji firması IBM’e 3.5 milyon dolarlık bütçe ayırdı.

ABD Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı Darpa, VAPR (İmha Programı Kaynakları) programı kapsamında kendi kendini yok edebilen CMOS sensör çipleri ile uzaktan kumanda ile imha edilebilecek ‘geçici’ elektronik serisi geliştirmeyi hedefliyor.

Cihazın, savaş alanlarında kullanılabileceği belirtiliyor.

IBM’in üzerinde çalıştığı teknoloji ile radyo frekansları sayesinde, silikon çip üzerindeki cam kaplama parçalanıp pudra kıvamına dönüştürülebilecek.

ABD hükümeti, IBM’e yaptığı yatırım ile ilgili açıklamasında, “Kırılma için, cam katmanları üzerinde en az bir bölgede, bir fünye veya duyarlı metal katman gibi itici bir güç kullanılacak” dedi.

Darpa, bu teknoloji ile beraber verilerin düşmanın eline geçmemesi için kısıtlı bir zaman dilimi içinde, toplanıp aktarılmasını sağlayacak ve daha sonra anında kendini imha edebilecek geniş sensör ağı geliştirilmesini istiyor.

Darpa, sensörler vücudun emebileceği şekilde üretilirse VAPR teknolojisi nin tıbbi teşhislerde ve tedavilerde de kullanılabileceğini belirtiyor.

ABD Savunma Bakanlığı’nın araştırma kolu Darpa ayrıca, Xerox şirketine bağlı biyobilişim ve geniş elektronik ağı uzmanı Palo Alto Araştırma Merkezi’ne (Parc) de 2.1 milyon dolar yatırım yaptı.

Parc da IBM’e benzer bir öneride bulunup gerilim anında elektronik sinyalleri alan materyallerin gerilim sona erdiğinde toza dönüşmesini sağlayan sistem sundu.

Geçen yıl VAPR geçici elektronik imalat projelerine dahil olan şirketlerden Honeywell Aerospace’e 2.5 milyon dolar, SRI International’a da 4.7 milyon dolar yatırım yapmıştı.

Honeywell’in mikroelektronik uzmanları, kullanım ardından ihtiyaç duyulmadığı takdirde doğal yollardan kendilerini imha edebilecek bileşimler geliştirmeyi hedefliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir