Amerikada çıkan yeni teknoloji yolda ! arabalar kendi aralarında konuşacak

Amerika da çıkacak olan araçlar hakkındaki düzeneme haberlerinde belirtildiğine göre.
ABD’de geleceğin otomobilleri için yasal zemin hazırlanmaya başlandı. Ulaştırma Departmanı tarafından yapılan açıklamada, yakın gelecekte birbiriyle “konuşan” araçların zorunlu olması için bir düzenleme hazırlandığı belirtildi. Yasal düzenleme halen yürütülen 3 bin araçlık bir testin sonuçlarına göre netlik kazanacak.

Araştırmadan şu ana kadar çıkan sonuçlara göre araçtan araca iletişim (Vehicle to Vehicle, V2V) teknolojisine sahip taşıtlar, sürücü hatalarından kaynaklanan kaza oranını yüzde 70 ile 80 oranında azaltıyor.

Söz konusu teknolojinin kendi kendine giden arabalardan ziyade, diğer araçlarla ve çevreleriyle etkileşime geçerek sürücüleri uyaran taşıtları içerdiği belirtildi.

Teknoloji, şoförlere tehlike ihtimaline değin ikaz vermek için geliştirildi. Hedef, trafik kazalarını azaltmak.. ABD ‘de 25 milyon dolarlık bir projeyle geliştirilen yeni bir teknoloji sayesinde araçların tehlike anında birbirlerini uyararak kazaların ve ölümlerin önüne geçilmesi planlanıyor. Yetkililer bu teknolojinin yeni araçlara yerleştirilmesi için çağrıda yer aldı. ABD Milli Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi Başkanı David Friedman, yaptığı izahta bu yeni teknolojinin her sene ülke genelinde olan 30 binden fazla ilçenin önüne geçerek yaşam kurtaracağını belirtti. Radyo sinyali sayesinde aracın pozisyonu, gittiği doğrultu, hızı ve diğer bilgileri bildirmesi sağlanıyor. Diğer araçların aynı bilgileri alması sağlanıp, aracın içindeki bilgisayar, sürücüyü mümkün bir ilçeye karşı uyarıyor. Uyarılar, yanıp sönen bir ileti, sesli ikaz ya da sürücünün koltuğunun titreşmesi şeklinde verilebiliyor. Hem De bir takım araçlar üreticinin tercihine göre uyarılar karşısında otomatik fren uygulayabilir. Teknoloji daha yeni olduğu için kanun olarak geçmesi gerekiyor. Yakın gelecekte birbiriyle “konuşan” araçların zaruri olması için AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de bir de düzenleme hazırlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir