Dünyanın ilk atom kol saati

Aslında daha önce de atomik kol saati sözünü duymuş olabilirsiniz, çünkü daha önce de atom saatini gösteren radyo saatler vardı; ancak bu saatlerin atom saatini doğru göstermesi, gerçek bir atom saatinden alınan radyo sinyalleri ile mümkün oluyordu. Sinyallerin kesildiği anda saat de hata veriyordu.

Bathys Hawaii’nin ürettiği Cesium 133 ise böyle bir hata vermiyor çünkü başka bir atom saatinden gelen sinyalleri kullanmasına gerek yok.

Cesium 133, kolunuza takabileceğiniz bir atom saati.

Atom saatinin özelliği, atomların titreşim frekanslarını sayarak zamanı ölçtüğü için hata yapma olasılığı en düşük olan saat olması. 3 milyon yılda 1 saniye hata yapma ihtimali % 22,5 olan bu saat artık kola takılabilecek boyutlarda.

Bilim insanı John Patterson ve mühendis George Talbot’un ortak çalışmaları ile yaptıkları Cesium 133, şuan hala biraz büyük ancak hala üzerinde çalışılıyor.

Dikdörtgen bir kutu gibi tasarıma sahip saatin içi adeta küçük bir laboratuvar. Saatin zayıf noktası ise batarya sorunu. Güç aldığı lityum-iyon bataryayı birkaç saat içinde tüketmesi nedeniyle çok sık şarj edilmesi gerekiyor.

Şirket hala saatin boyut ve batarya sorunları üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Çok da uzak olmayan bir dönemde bu saatler, günümüzde Samsung’un girdiği, Apple’ın da girmeyi planladığı akıllı saatlere rakip olabilir.

Şuanda fiyatıyla adeta tek rakibi kendisi çünkü Bathys Hawaii Cesium 133, 12 bin liraya satın alınabiliyor.

dunyanin-ilk-atom-kol-saati

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir