internet zehirlenir mi?

Dün , söylenenlere bakılırsa DNS ayarlarını zehirleme yöntemi denilen bir uygulama uygulanmaya başlanmış . Bu zehirleme hacker ‘ ların kullandığı bir yöntemmiş , CHIP  Online haberine göre DNS lerin bazı adresleri , kendi sunucularına yönlendirmeye başladılar .

Tabiri caizse siz DNS nizi değiştirdiniz ama twitter veya you tube ‘a girmeniz halinde mahkeme kararını gördüğünüzde ordan size  DNS nize  zehir verilerek  zehirlenmiş oluyormuş ,( ihtimali varmış ). Bu zehir bir nevi virüs manasında zararlı bir yapı olduğu için zehirlendi kavramı söyleniyor .

CHIP Online’ın haberine göre DNS zehirleme veya DNS hijacking yöntemleri kullanıcıların kişisel bilgisayarlarında kullandıkları bazı halka açık DNS (Alan adı Çözümleme) sunucuları, bazı adresleri kendi DNS sunucularına yönlendirmeye başladılar.

Dün geceden itibaren Türk servis sağlayıcıları başta Google DNS ve Open DNS, Level3 DNS gibi bir çok halka açık DNS adresinden gelen çağrıları sanki onlardan geliyormuş gibi kendi sunucularına yönlendirdiler.

Bu IP adresleri Türkiye içinde çalınarak yine Türkiye içerisinde bulunan DNS sunucularına verildiğinden bu adreslere doğru olan tüm DNS trafiği Türkiye çapında sonlandırıldı, dışarı çıkamaz duruma geldi.

Eğer bu sorundan kurtulmak istiyorsanız ,başka bir DNS kullanmanız ..Yada  VPN uygulamalarını kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir