İşçiler çalışanlar artık baretsiz gezemeyecek!

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Enes Ekim , Akıllı baret yaptı .
Bu baretle İşçiler, iş güvenliği için takılması zorunlu olan bareti çıkarttıklarında anında yetkililere haber edilecek .
Trakya üniversitesinde okuyan Enes ,Türk patent Ensitüsi ‘ne yaptığı başvurusu kabul edildi.Yaptığı Akıllı baret sistemin de bareti kullanan işçi veya kullanıcısı yerinde zamanında kullanıp kullanılmadığını yetkililere bildirecek .
Bu akıllı baret sisteminin pazar payının da 33 milyon dolar olduğu ve bu akıllı baretin kullananların iş güvenliği yada şirket sorumlusunun anlık olarak bilgisayar veya mobil ,web olmak üzere anında görecek .Bir nevi işçinin kontrol altında olduğ bilinciyle şapkasını çıkaramayacak bundan sonra ,işçinin sağlığını uzaktan kontrol altına alabileckler . Tescilini bekleyen Enes Ekim akıllı bareti gerekli yerlere tanıtma peşinde .
” Enes Ekim, şöyle dedi:

“Baret, kullanım zorunluluğu olan kişisel koruyucu. 2015 yılı için açıklanan resmi pazar payı 33 milyon dolar. Geliştirdiğim Akıllı Baret Kontrol Sistemini, baretin gerekli alanlarda ve gerekli zamanlarda kullanılıp kullanılmadığı raporlanarak iş güvenliği uzmanları ya da şirket yetkilileri tarafından anlık olarak masaüstü, web ve mobil ortamlarda görüntülenebiliyor. Bu sayede fabrika ve madencilik gibi alanlarda oto kontrol mekanizması oluşarak, iş güvenliği ve işçi sağlığı da korunacak. İlk prototipini üreterek Türk Patent Enstitüsü’ne geçtiğimiz yıl Kasım ayında patent başvurumu yaptım. Artık patent tescilini bekliyorum.Aynı zamanda Bakanlıklar ve sektörün ileri gelen firmaları ile görüşmelere devam ediyorum. Amacım yeni bir istihdam sağlamak ve ülkemize teknoloji alanında bir katma değer yaratmak.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir