Işığı istediği şekle soktu

Neslihan Eroğlunun haberine göre,Amerika’ da Türk bilim adamlarının geliştirdiği “Işığa şekil veren” teknoloji, önemli şirketler için ilgi kaynağı oldu.
Luminit şirketinin geliştirdiği difüzörler (Süpermarketlerdeki barkod okuyucuları, hastanelerdeki tıbbi cihazlar, son teknoloji ürünü televizyon ve akıllı telefonlar, yeni model uçaklar, otomobiller, binalar ve konser sahneleri dahil neredeyse ışığın aydınlattığı her alanda) kullanıyor. Luminit şirketinin sahibi bir Türk ,kurucusu Engin Arık ,Harvard Üniversitesi mühendislik alanın da yaptığı doktarasından sonra kurduğu bu teknolojik şirketi hakkında Neslihan Eroğluna verdiği bilgilerde ,ana ürünlerinde olan LSD yani Light Shaping Diffusers ( Işık şekillendirici difüzörler) adını verdikleri bu teknoloji sayesinde ışığın dağılmadan kontrol altına alıp dağılma açısını istenen noktaya ulaşmasını sağladığını belirtti.
Engin Arık bu teknolojinin ayrıca daha az enerji tüketip tasarruf ettiğini belirtti.
“Bizim işimiz, şeffaf plastik substrat üzerine ultraviyole polimerizasyon tekniğiyle 0,5-20 mikron arası milyonlarca mikro mercek yerleştirerek ışığı kontrol etmek ve ışığa şekil vermek. Böylelikle, LED ışıklarını daha yumuşak ve homojen hale getiririyor, aynı zamanda ışığı sadece gerekli olduğu yere dağıtarak ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlıyoruz. Hem ışığın yayılma alanını kontrol ediyoruz hem de uzun ömürlü pilli mobil aletlerin, parlak ve çözünürlüğü yüksek ekranların dizaynlarında önemli rol oynuyoruz.” dedi Arık ve LED aydınlatma teknolojisinin eski tip ampüllere göre yüzde 90 oranında daha verimli ışık ürettiğini ve bundan böyle başta sokak aydınlatmaları olmak üzere hayatın her alanında daha fazla LED ışık kullanılacağını belirtti. Gelecekte arka fonu ışıklandırma sistemi olarak birçok üründe bu ışıklandırma şeklini göreceğiz .Haberin devamı için BURAYA tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir