Kapsama Alanında Liderlik Koltuğuna Türkiye Oturdu

Çekim gücü, kalitesi ve kapsama alanında dünya liderlik koltuğuna oturan Türkiye’de dört yıl içinde megabyte başına birim fiyat yüzde 95 azaldı.

Dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından INSEAD raporuna göre kapsamada dünya lideri olan Türkiye’de son dört yılda 3G’de kişi başı data kullanımı yüzde 54 arttı.

Ünite sayısı 35 bine çıktı

Türkiye nüfusunun yüzde 99.4’ünü kapsayan Turkcell’in iletişim ünite sayısı 35 bini aştı, megabyte başına ortalama birim fiyat ise yüzde 95 düştü. Turkell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü Turkcell olarak Türkiye’de, mobil teknoloji, altyapı ve ArGe’ye son 6 yılda 9 milyar TL’nin üzerinde yatırım yaptıklarını belirterek “3G şebekemizin tamamını ‘Çift Taşıyıcı internet’ teknolojisiyle yenileyerek mobil internet hızımızı ikiye katladık ve 43,2 Mbps’ye varan hızlara çıkardık dedi.

NeT

900 Mbps hıza çıktı

3G’den bir sonraki mobil iletişim teknolojisi olan LTE Advanced için yaptıkları testte 900 Mbps’e varan hızlara ulaşarak Türkiye’nin hız rekorunu kırdıklarına dikkat çeken Elönü şöyle devam etti: “Mobil internette hız çıtasının her gün yükseldiği dönemde insanımızı ileri teknolojiyle tanıştırmanın, teknoloji elçiliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bugünden geleceğe baktığımızda, Türkiye’nin ilk LTE testini gerçekletirdiğimiz ve dünya ölçeğinde başarı elde ettiğimiz 2009 yılından bu yana yaptığımız çalışmalar ve hazırlıklarla 4G için teknoloji elçisi olduğumuzu söyleyebiliriz.” Elönü, Avrupa’da birçok telekom operatörü küçülürken Turkcell’in bir önceki yıla göre yüzde 11 büyüdüğünü de sözlerine ekledi.

TEK MODEMDE REKOR

Sınırları zorladı

Vodafone Türkiye’nin testinde ise LTE Advanced 4G ile 2600 Mhzfrekans bandında 40 MHz band genişliğinde tek modem kullanılarak 300.1 Mbps’lik hıza ulaşıldı. Şirket, 3G’nin hizmete girdiği 2009’dan 31 Mart 2013’e ka­dar, 3G lisans bedeli de dahil olmak üzere 4 yılda toplam 4,4 milyar TL yatırım yaptı.

AVEA 4G HIZINI 3G İLE YAKALADI

Mobil internet hızını 84 Mbps’a taşıyan Avea, 3G’yi 4 kat hızlandırarak 4G seviyesine getirdi. 4G altyapısı için ha­zır olan şirket, 5G için ArGe çalışmaları da yapmaya başladı.

Kaynak:Bugün

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir