Obama, Teknoloji Devlerini Beyaz Saray’da Ağırladı

       obama       Aralarında Apple ,Twitter ve Google`ında bulunduğu bir çok büyük teknoloji devlerinin ABD Başkanı Barack Obama’ya çağrı yaparak Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) tartışmalı gözetleme programında reform yapmalarını istedi.

b.saray

Teknoloji devlerinin Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden ile iki saate yakın toplantı yaptıkları ve kullanıcılarının NSA‘in geniş kapsamlı gözetleme faaliyetlerinden duydukları rahatsızlıklarını belirtiler.
Beyaz Saray toplantı sonrası yaptığı basın açıklamasında bu, son haftalarda ve aylarda özel sektörden aldığımız geri bildirimle oluşturulan, istihbarat programlarımızı gözden geçirmenin tamamlanmasına yaklaştığımız bu aşamada Başkan’ın CEO‘ları doğrudan dinlemesi için bir fırsat oldu” denildi. Açıklamada “Başkan kendi açık, özgür ve yenilikçi internet konusunda düşüncelerini oluşturdu ve grupların endişelerini ve önerilerini dinledi, onların diğer paydaşlarının veri girişi ve çıkışını dikkate alıp istihbarat programımıza son şeklini vereceğiz” ifadelerine yer verildi.
Beyaz Saray’daki toplantıya Apple‘dan Tim Cook, Yahoo‘dan Marissa Mayer, Google’dan Eric Schmidt CEO olarak katıldı. Comcast, Facebook, Microsoft, Twitter ve Netflix üst düzey yetkililerini gönderdiği belirlendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir